Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Dřevěný kostel sv. Petra a Pavla v Albrechticích
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Dřevěný kostel sv. Petra a Pavla v Albrechticích

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři
Dřevěný kostel sv. Petra a Pavla v Albrechticích
Adresa: 
, Albrechtice, 735 43
GPS: 
49.785916, 18.526393
Telefon: 
596 428 448
Typ objektu
  • Církevní památka
Příslušenství
  • Parkování
Dopravní dostupnost autem

Autem  od Havířova a Životic do centra obce a pak dle směrových šípek v centru obce odbočit doprava ke hřbitovu. Od Č.Těšína na Havířov  odbočka ve Stanislavicích na Albrechtice do centra a pak dle směrových šípek odbočit doprava ke hřbitovu. Od Karviné směrem na Ostravu, odbočení na Stonavu a do Albrechtic.

Vzdálenost MHD zastávky
200 m
Pěšky vzdálenost od centra
250 m
Charakteristika

Současný dřevěný barokní kostelík patří k několika málo dřeveným stavbám tohoto druhu, které se na Těšínsku zachovaly. Jednolodní kostel původně zasvěcený Archandělu Michalovi, nyní sv. Petru a Pavlu, z r. 1766 se čtyřbokou vstupní věží ukončenou cibulovou barokní plechovou bání, je postaven z mohutných dubových klád pobitých jedlovými fošnami a se šindelovou střechou. Interiér kostela je plochostropý. Až na chybějící ochoz náleží svou architekturou k typickým beskydským církevním stavbám. Kostelík nalezneme v areálu místního hřbitova - pečlivě udržovaného a zajímavě dispozičně řešeného. Je náhradou původního dřevěného kostela, který vinou povodní na nedaleké říčce Stonávce zchátral. Kostel není pravidelně liturgicky využíván, jeho funkci převzal v obci kostel zděný z r. 1938. V současné době je chráněnou památkou lidové architektury. V roce 2008 po rozsáhlé rekonstrukci získal kostelík svou "staronovou" tvář.

Otevírací doba

Prohlídku lze domluvit na obecním úřadě: p. Farník, tel. +420 596 428 448

Zajímavosti

památník v Životicích, Kotulova dřevěnka v Havířově,  Rekreační středisko Těrlicko, Rybí dům a Archeopark  v Chotěbuzi