Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Blatnický hrad
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Blatnický hrad

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři
Blatnický Hrad
Adresa: 
Slovenská republika, Blatnica (SK), 
GPS: 
48.9471456, 18.9471144
Typ objektu
  • Zámek, hrad
Dopravní dostupnost autem

Ze směru od Martina - ze silnice I/65 odbočit vlevo směr Blatnica, přes obec dojet podle směrového značení až k chatové osadě Gader, kde je možné zaparkovat.

MHD zastávka
Blatnica, konečná
Vzdálenost MHD zastávky
1,5 km
Název vlakové zastávky
Kláštor pod Znievom
Vzdálenost vlakové zastávky
11 km
Pěšky vzdálenost od centra
cca 30 minut (3,7 km)
Cyklistické stezky v okolí

Ano

Charakteristika

Zřícenina královského hradu Blatnica se nachází na nízkém vápencovém hřebeni Plešovice oddělujícím Gaderskou dolinu od Turčianské kotliny, ve výšce 685 m.n.m., 2 km severně od stejnojmenné obce. Vznikl v druhé polovině 13. století na ochranu obchodní cesty via magna, vedoucí z Nitry na sever k Baltu a první zprávu o něm máme z roku 1300. Hrad se skládal z dlouhého, poměrně úzkého paláce, zesíleného na severní a jižní straně polokruhovitými věžemi a chráněného na severovýchodní straně strmou propastí. Západní věž, postavená na zranitelnějším místě, je mnohem mohutnější a větší než východní.

Současný stav: Zachovalé je zdivo západní věže, která se ční i dnes do velké výšky a jsou na ní vidět štěrbinové střílny. Horní hrad sevřený mezi dvě věže se bohužel značně rozpadá - hlavně jeho spojovací palácová část. Na hospodářských budovách v dolním hradě je celkem zachovalé nárožní kvádrování. Zdivo se pomalu zvětrává do doliny, hlavně nad strmým úbočím. Na obě plochy po baštách je možné vystoupit a je odtud nádherný výhled. Blatnický hrad je oblíbený turistický cíl hlavně kvůli krásného výhledu na Gaderskou dolinu a okolí Blatnice.

Otevírací doba

Nepřetržitě.

Vstupné

Bezplatný vstup.

Zajímavosti

Gaderská Dolina, Blatnická dolina, Múzeum Karola Plicku, Národní přírodní rezervace Padva

Ubytovací zařízení

V osadě cca 30 minut směrem k obci Blatnica.

Stravovací zařízení

V osadě cca 30 minut směrem k obci Blatnica.