Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Muzeum
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Muzeum "Na Grapie"

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři
Muzeum, exponát
Adresa: 
Jaworzynka 720, Jaworzynka, 43-476, PL
GPS: 
49.543742, 18.875797
Telefon: 
+48 33 855 65 20
E-mail: 
Typ objektu
  • Muzeum se stálou expozicí
Příslušenství
  • Parkování
Dopravní dostupnost autem

Z Jablunkova přes obec Písek a hraniční přechod Bukovec-Jasnowice, pokračovat po silnici 943 cca 2,5 km od hraničního přechodu. Na kruhovém  objezde prvním výjezdem vpravo směr Jaworzynka. Muzeum se nachází po cca 900 m po pravé straně.  U silnice jsou ukazatel0 směru.

MHD zastávka
Jaworzynka Stańki
Vzdálenost MHD zastávky
200 m
Název vlakové zastávky
Wisla Glebce
Vzdálenost vlakové zastávky
13 km
Pěšky vzdálenost od centra
1 km
Charakteristika

Regionální muzeum „Na Grapie" vzniklo v roce 1993. Expozice je rozmístěna ve 3 objektech. Zajímavostí hlavní dřevěné budovy se sálem pro dočasné expozice a akce jsou pokoje situované v prvním patře, které jsou pronajímány v rámci tzv. agroturistiky. Druhým objektem muzea je dřevěná chalupa z roku 1920 zvaná „kurlok" s tzv. kurnou pecí, expozicí lidového řemesla - tkalcovstvím, kovářskou dílnou a s exponáty historického dědictví horalů z Istebné v podobě lidových krojů, domácího nářadí a nádobí. Zemědělská technika horalů je umístěna ve stodole, která je třetím objektem muzea. 
V muzeu jsou pořádány časové výstavy, edukační dílny, při kterých jsou prezentována tradiční řemesla a činnosti, jako šití krpců a horalských krojů nebo předení vlny.

Otevírací doba

duben-červen a září: úterý-neděle 10,00 - 15,00, v pondělí zavřeno
čevenec - srpen: pondělí 10,00 - 14,00, úterý-neděle 10,00 - 16,00
říjen - březen: otevřeno jen po předchozím objednání (zavolání)

Vstupné

Snížené vstupné pro děti a mládež

Zajímavosti

Pamětní místnost Jerzyho Kukuczky (Izba pamięci Jerzego Kukuczki ), Istebna – rodný dům známého polského horolezce, který jako druhý na světě (po Reinholdu Messnerovi) zdolal všechny osmitisícovky.
Pamětní místnost Marie Gwarek, Koniaków  - muzeum krajkářství (Muzeum koronki), které má v této obci dlouhou tradici.
Regionální muzeum Kawuloková chata (Kurna chata Jana Kawuloka), Istebna - je jedním z pěti objektů na naučné stezce Dřevěné architektury. Muzeum vzniklo v 1836 roce a je příkladem autentického, dávného horalského stavení, tedy dřevěného stavení, krytého šindelem, sestávajícího ze dvou místností a s chodbou uprostřed.
Dílna a galerie rodiny Konarzewských, Istebna - soukromé biografické muzeum zaměřené na uměleckou činnost rodiny Konarzewských, kteří tvořili hudbu, výtvarné práce, působili v oblasti historie umění, zároveň byli uznávanými pedagogy.
Trojmezí (Trojstyk) – místo, kde se stýkají hranice tří států (česká, polská a slovenská).
Výjimečná příroda, výhledy na polské Beskydy,  ideální podmínky pro pěší turistiku, cykloturistiku, lyžování, jízdu na koních. Konají se zde závody psích spřežení, kuligy s horalskou kapelou a jiné akce.