Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Beskydské muzeum
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Beskydské muzeum

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři
Hlavní budova muzea
Adresa: 
ul. Stellera 1, Wisła, 43-460, PL
GPS: 
49.654043, 18.859291
Telefon: 
+48 33 855 22 50
Typ objektu
  • Muzeum se stálou expozicí
  • Skanzen
Příslušenství
  • Informační bod
  • Parkování
  • Suvenýry
Dopravní dostupnost autem

K muzeu je snadný dojezd po silnici 941 (ul. Kolejowa). Muzeum se nachází u hlavní silnice v centru města, poblíž náměstí, pěší zóny a amfiteátru. 

MHD zastávka
Wisła ul. Kolejowa (směr Cieszyn)
Vzdálenost MHD zastávky
100 m
Název vlakové zastávky
Wisła Uzdrowisko
Vzdálenost vlakové zastávky
700 m
Pěšky vzdálenost od centra
0 km (v centru)
Charakteristika

Muzeum bylo otevřeno v roce 1964 jako pobočka Muzea Těšínska v Cieszynie. Nachází se v centru Wisly, v budově z roku 1794, která v minulosti sloužila jako krčma. Plnila především funkci útulku pro lidi, přicházejících na pobožnosti ze vzdálených obcí, a také pro děti, které se učily v evangelické škole. Zakladatelem muzea byl Andrzej Podżorski – ředitel místní školy, badatel a milovník horalské kultury.
Stálá expozice přibližuje život a kulturu slezských horalů. V expozičním sále muzea se nacházejí materiální zdroje horalů, zejména nástroje a nářadí používané v pastevectví, při zpracování vlny a lnu, při výrobě sýrů, v kovářství, truhlářství a dalších řemeslech. Ke shlédnutí je zde také odívání slezských horalů. Atraktivitou pro návštěvníky je pak rekonstrukce interiéru starobylé horalské chalupy s ohništěm bez komínu (tzv. kurlok).
Ve venkovní části muzea, která byla zprovozněna v roce 2010, si mohou návštěvníci prohlédnout kovárnu, dům horala, kolibu a včelín. Během muzejních lekcí zde mohou potkat kováře, shlédnout pravé škubačky (draní peří) a jiná řemesla.
V bývalé budově školy z roku 1891 byla zprovozněna plně vybavena původní školní třída. V rámci muzejních lekcí se zde návštěvníci mohou seznámit s historii školství a dřívějšími metodami výuky, vyzkoušet si psaní husím brkem apod.
V sále pro dočasné expozice se konají výstavy zaměřené hlavně na výtvarné umění, fotografie, etnografii a historii.

Otevírací doba

celoročně
úterý, čtvrtek a pátek 9,00 - 15,00
středa 9,00 - 17,00
sobota, neděle 9,00 - 13,00
pondělí - zavřeno

Vstupné

Snížené vstupné: důchodci, OZP, děti do 18 let, studenti do 26 let, pracovníci muzeí

Zajímavosti

Wisla, přezdívaná „Perla Beskyd“ je celoročně vyhledávaným turistickým cílem. Hezká příroda města a jeho okolí vytváří spoustu příležitostí k aktivní relaxaci, zejména k pěší turistice, cykloturistice a lyžování.
Nachází se zde řada zajímavých turistických cílů hodných návštěvy, jako např. skokanský můstek Adama Malysze, muzeum lyžování, muzeum parašutismu, rezidence polského prezidenta, Habsburský lovecký zámek, protestantský a katolický kostel, aquapark aj.