Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Starý a nový židovský hřbitov
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Starý a nový židovský hřbitov

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři
Památník na starém hřbitově
Adresa: 
Hazlaska 39 a Hazlaska 46-48, Cieszyn, 43-400, PL
GPS: 
49.756356, 18.628954
Typ objektu
  • Církevní památka
Příslušenství
  • Parkování
Dopravní dostupnost autem

Ze směru od Českého Těšína:  vjezd do polského Cieszyna po ul. Střelniční, hned po přejezdu hranice (mostu přes Olši) odbočit doleva (Aleja Jana Łyska), dojet až na konec ul. Aleja J. Łyska (cca 800 m podél Olše), odbočit doprava na ul. Zamkowa a na křižovatce (po cca 160 m, po sjezdu z kopce) odbočit doleva (stále na ul. Zamkowa), přejet přes železniční přejezd, z kruhového objezdu vyjet 2. výjezdem na ul. Frysztacka, po cca 40 m odbočit doprava na ul. Hażlaska. Židovský hřbitov se nachází po cca 400 m po levé straně, jeho nová část pak o cca 150 m dále po pravé straně.

MHD zastávka
Dworzec autobusowy, Cieszyn
Vzdálenost MHD zastávky
1,4 km
Název vlakové zastávky
1) Cieszyn 2) Český Těšín
Vzdálenost vlakové zastávky
1) 1,5 km 2) 2 km
Pěšky vzdálenost od centra
Cca 1,2 km z Rynku (náměstí) v Cieszyně.
Charakteristika

Založení starého židovského hřbitova se datuje k roku 1640. Před 1. sv. válkou se tam údajně nacházely náhrobky z roku 1362. Celkem zde bylo napočítáno 1576 náhrobků. Jedná se o jedno z nejstarších a nejlépe zachovalých židovských pohřebišť ve Slezsku. Součástí hřbitova je budova z poloviny 19. století, v níž se nacházel pohřební sál, byt správce hřbitova, stáj pro koně a garáž pro pohřební vůz. Poslední pohřeb se zde konal v roce 1928. Dnes není hřbitov využívaný. Nový židovský hřbitov byl zřízen okolo roku 1900 židovskou obcí a za pomoci zámožných židovských rodin. Uprostřed hřbitova byl postaven smuteční dům v orientálním stylu, který však od 2. světové války nebyl udržován, takže z něho do dnešního dne zbylo jen torzo. Hřbitovy nejsou nijak označené a jsou tedy snadno přehlédnutelné.

Otevírací doba

Není stanovena.

Vstupné

Bez vstupného.

Zajímavosti

Muzeum Śląska Cieszyńskiego (Muzeum Těšínského Slezska), Góra Zamkowa (Zámecký vrch), Muzeum Drukarstwa (muzeum tisku), Studnia Trzech Braci (studna Tří bratří navazující na legendu o vzniku města), Rynek (Náměstí z konce 15. stol.), Teatr im. Adama Mickiewicza (divadlo postavené ve stylu vídeňské secese), Kościoł Jezusowy (Kostel Ježíše)