Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři
Dřevěný kostel, interiér
Adresa: 
ul. Nýdecká , Bystřice nad Olší, 739 95
GPS: 
49.6370025, 18.7231153
Telefon: 
+420 558 350 230
Typ objektu
  • Církevní památka
Příslušenství
  • Parkování
Dopravní dostupnost autem

Ze silnice „E75“ spojující Třinec se Slovenskou republikou odbočit do obce Bystřice n. Olší (při příjezdu od Třince doleva).  Na kruhovém objezdu v centru obce výjezd směr Nýdek. Kostel vč. parkoviště se nachází po pravé straně cca 200 m od kruhového objezdu.

MHD zastávka
Bystřice, U Kostela
Vzdálenost MHD zastávky
200 m
Název vlakové zastávky
Bystřice
Vzdálenost vlakové zastávky
450 m
Pěšky vzdálenost od centra
Přímo v centru obce
Charakteristika

Kostel v Bystřici patří do cenného souboru dřevěných kostelů v Pobeskydí, který je přirozeným pokračováním tohoto druhu architektury typického pro celé teritorium karpatského oblouku v České republice. Nachází se na místě bývalého kostela postaveného již v r. 1587, který byl z důvodu zchátralého stavu koncem 90. let 19. století rozebrán. Na jeho místě pak byl bezprostředně poté postaven podle projektu Albína Prokopa kostel nový -  v podobě, kterou si uchoval do současnosti. Ve srovnání s jinými dřevěnými kostely na jedné straně navazuje na charakter kostelů postavených jako „lidové stavby“ v minulosti, na druhé straně používá pro dobu svého vzniku moderní romantizující prvky blízké secesnímu stylu, které jsou známy především ze staveb projektovaných v tomto období architektem Dušanem Jurkovičem (např. stavby na Pustevnách).

Otevírací doba

Kostel (interiér) nemá pro turisty vymezenou otevírací dobu. Je přístupný buď v době bohoslužeb (viz webové stránky) nebo po domluvě s farním úřadem.

Vstupné

Bez vstupného.

Zajímavosti

Další dřevěné kostely v okolí: kostel sv. Mikuláše v Nýdku (vzdálen 3,6 km), kostel Božího Těla v Třinci Gutech (12 km), kostel sv. Cyrila a Metoděje na Hrčavě (26 km)
Rozhledna Čantoryje, Vápenné pece ve Vendryni