Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Poutní kostel Povýšení svatého Kříže
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Poutní kostel Povýšení svatého Kříže

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři
Socha Krista
Adresa: 
nad Penzionem U studánky, Horní Lomná, 739 91
GPS: 
49.530069, 18.637181
Telefon: 
558 366 046
Typ objektu
  • Církevní památka
Příslušenství
  • Parkování
Dopravní dostupnost autem

Příjezd ze směru od Třince po silnici E75 - z mezinárodní silnice směřující na Slovensko odbočit doprava na sjezdu na Mosty u Jablunkova a Dolní Lomná. Pokračovat po hlavní silnici podle směrových tabulí do Horní Lomné (cca 12 km). Kostel se nachází po pravé straně nad penzionem u Studánky.

MHD zastávka
Horní Lomná - Salajka
Vzdálenost MHD zastávky
400 m
Název vlakové zastávky
Jablunkov - Návsí
Vzdálenost vlakové zastávky
15 km
Pěšky vzdálenost od centra
Cca 300 m.
Charakteristika

Kostel Povýšení sv. Kříže v Horní Lomné – Salajce  byl postaven nedaleko uctívaného dřevěného kříže, a to koncem 19. století v novogotickém slohu. Od konce 60. let 20. století k němu byly dobudovány postupně další křesťanské stavby a v současnosti představuje menší poutní areál. Patří k němu od konce 60. let také lurdská jeskyně pod kostelem s tzv. zázračným pramenem a do 90. let také umělecky kvalitní křížová cesta vedená jako okruh v přilehlém lese. Před vchodem se od r. 1994 nachází také kamenná socha Zmrtvýchvstalého Krista. Opomenout nesmíme ani historický základ tohoto poutního místa – tj. dřevěný kříž při cestě u parkoviště, který zde byl prvně postaven již v r. 1833.
Římskokatolický poutní kostel Povýšení svatého Kříže v Horní Lomné – Salajce je společně se svým okolím  jedním z nejvýznamnějších poutních míst Ostravsko-opavské diecéze.

Otevírací doba

Areál poutního místa (okolí kostela, lurdská jeskyně a křížová cesta) je celoročně volně přístupný.  Interiér kostela nemá pro turisty vymezenou otevírací dobu. Je přístupný buď v době bohoslužeb (viz webové stránky) nebo po domluvě s farním úřadem.

Vstupné

Bez vstupného.

Zajímavosti

Národopisný areál v Dolní Lomné a tradiční folklorní slavnosti, Muzeum Dolní Lomná, národní přírodní rezervace Mionší s naučnou stezkou), Zemědělský dvorek v Dolní Lomné, Gorolské turistické informační centrum v Mostech u Jablunkova, řada turistických tras a chat na hlavním hřebenu Těšínských Beskyd (horské chaty Skalka, Severka, Kamenná chata, Kolářová chata na Slavíči), rozhledna Tetřev.