Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Dřevěný kostel Božího Těla
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Dřevěný kostel Božího Těla

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři
Dřevěný kostel  Guty
Adresa: 
Guty, Třinec, 739 61
GPS: 
49.6627358, 18.5994978
Telefon: 
+420 558 735 153
E-mail: 
Typ objektu
  • Církevní památka
Příslušenství
  • Parkování
Dopravní dostupnost autem

Příjezd ze směru od Českého Těšína (po silnici E75): v části Třinec - Nebory za křižovatkou se silnicí I/68 odbočit po cca 115 m na první odbočce doprava. Pokračovat po místní komunikaci cca 2,2 km. Kostel bude po levé straně.

MHD zastávka
Třinec, Guty - konečná
Vzdálenost MHD zastávky
1,7 km
Název vlakové zastávky
Střítež u Českého Těšína
Vzdálenost vlakové zastávky
5,2 km
Pěšky vzdálenost od centra
Z centra místní části Guty – 1,7 km
Charakteristika

Dřevěný kostel Božího Těla v Gutech (nyní vesnické části města Třinec) je pravděpodobně nejstarším objektem tohoto druhu v české části Těšínska. Pochází z roku 1563. Jde o typickou lidovou stavbu, ke které patří masívní věž lichoběžníkového průřezu, nazývaná též „štenýřová věž“ a ochoz okolo celé budovy sloužící v dřívějších dobách k ukrytí před nepřízní počasí – tzv. „sobota“. Těmito dvěma prvky je blízká dřevěným kostelům na polské straně hranice. V současné době je kostel po komplexní rekonstrukci. Interiér kostela je možné si prohlédnout také na webových stránkách v rámci virtuální prohlídky. Před vstupem do kostela se nachází dřevěný misijní kříž.

Otevírací doba

Kostel (interiér) nemá pro turisty vymezenou otevírací dobu. Je přístupný buď v době bohoslužeb (viz webové stránky) nebo po domluvě s farním úřadem.

Vstupné

Bez vstupného.

Zajímavosti

Další dřevěné kostely v okolí: poutní dřevěný kostel ve Vyšních Lhotách na temeni Malé Prašivé (16 km), kostel Povýšení svatého Kříže v Bystřici nad Olší (12 km) a kostel svatého Mikuláše v Nýdku (15 km).
Javorový vrch u Třince, Bylinné lázničky v Komorní Lhotce, Muzeum Třineckých železáren a města Třince