Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

REVITALPARK
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

REVITALPARK

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři
Masarykovy sady, dětské hřiště
Adresa: 
1) Zámecký vrch, ul. Zamkowa, Cieszyn (PL), 43-400, 2) Masarykovy sady, Český Těšín, 737 01
GPS: 
49.751254, 18.626438
Typ objektu
  • Zahrada, park
Příslušenství
  • Informační bod
  • Kavárna
  • Parkování
  • Suvenýry
Dopravní dostupnost autem

Masarykovy sady: příjezd ze směru od Třince/Frýdku-Místku, směr Karviná – na ulici Jablunkovská za autobusovým nádražím odbočit na světelné křižovatce doprava na ulici Viaduktová. Hned na další světelné křižovatce pokračovat rovně na ulici Karvinská. Po 200 m odbočit doprava na ulici Sokola-Tůmy. V obytné zóně odbočka doprava - možno zastavit na parkovišti u Základní umělecké školy a Obchodní akademie, Dělnického domu. Jinak je možné parkovat podél obvodu celého parku.


Zámecký vrch: na ul. Zamkowou se nelze dostat přes most Družby spojující Hlavní Třídu s ul. Zamkowa (jednosměrný provoz, pouze pro výjezd z Polska). Pro vjezd do Polska je třeba volit most Svobody, tj. po ul. Střelniční, za mostem odbočit vlevo na ul. Alej Jana Lyska vedoucí podél Olše. Na konci ul. odbočit buď vlevo na parkoviště na ul. Zamkowa nebo vpavo a sjet po ul. Zamkowa dolů pod Zámecký vrch. Zde na křižovatce odbočit vlevo a před železničním přejezdem opět vlevo. Na první křižovatce vlevo - vjezd na parkoviště na ul. Bednarska.

MHD zastávka
1) Český Těšín, aut. st. 2) Hajduka, Cieszyn
Vzdálenost MHD zastávky
1) 300 m 2) 1,2 km
Název vlakové zastávky
1) Český Těšín 2) Cieszyn
Vzdálenost vlakové zastávky
1) 0,7 km 2) 1,2 km
Pěšky vzdálenost od centra
0,4 km (od náměstí ČSA, Český Těšín)
Charakteristika

Revitalpark není oficiální název parku. Je to označení společného projektu Českého Těšína a polského Cieszyna, v rámci kterého byly revitalizovány dva sousedící městské parky oddělené řekou Olší - Masarykovy sady a park na Zámeckém vrchu.


Masarykovy sady: Park se nachází v památkové zóně Českého Těšína. Jedná se o druhý nejstarší park ve městě. Byl založen arciknížetem Albrechtem Sasko-Těšínským (1766-1822), po němž byl také původně pojmenován (Albrechtova alej). Park sloužil těšínským měšťanům jako místo odpočinku a zábavy, byl oblíbenou letní promenádou a místem pravidelných nedělních vycházek. Z období výstavby podél parku se až do dnešních dnů zachoval prokazatelně nejstarší dům na území města. Je to empirová stavba z roku 1836. I dnes slouží park především k relaxaci a procházkám. V jeho těsném okolí se nachází kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, kaplička z roku 1897, socha sv. Jana Nepomuckého nebo pomník obětem I. světové války. Nově zde byla vybudována fontána, výtvarné prvky ze dřeva a hřiště pro děti s moderními atrakcemi.


Zámecký vrch nad řekou Olší je historicky nejstarší částí města Cieszyn. Počátky osídlení sahají do 5 století př.  n. l. Na přelomu 9. a 10 stol. zde bylo založeno hradiště chráněné dřevěno-hlíněnými valy. Ve 14. století byl postaven gotický hrad, který bránil jižní hranici tehdejšího polského království. Na konci třicetileté války, s vymřením těšínské linie Piastowců, byl zničen a začal chátrat. V roce 1839, za vlády Habsburků, byl zámecký vrch přestavěn na klasicistní palác s rozlehlým anglickým parkem podle návrhu vídeňského architekta Kornhäusla. V této podobě se Zámecký vrch dochoval dodnes. Kromě lesního porostu s památnými stromy a naučnou stezkou se zde nacházejí dochované historické stavby nebo jejich zbytky - románská rotunda sv. Mikuláše (11. stol.), gotická Piastowská věž (14. stol.), věž poslední obrany (13. stol.), v jejíž spodní části bývalo vězení, pozůstatky zámecké kuchyně (16. stol.) aj.


Oba parky spojuje chodník kolem kavárny Noiva a přes hraniční most Družby v délce cca 250 m.

Otevírací doba

Bez provozní doby, cíl je volně přístupný po celý rok.

Vstupné

Bez vstupného.

Zajímavosti

Čítárna a literární kavárna NOIVA, Český Těšín
Těšínské divadlo, Český Těšín
Muzeum Těšínska, Český Těšín
Archeopark Chotěbuz
Piastovská věž, Cieszyn
Rotunda sv. Mikuláše, Cieszyn
Lovecký zámeček (letní sídlo Habsburků), Cieszyn
Zámek Cieszyn
Muzeum Těšínského Slezska, Cieszyn
Muzeum Drukarstva (tiskařství), Cieszyn
Ježíšův kostel, Cieszyn
Studna tří bratří, CieszynČítárna a literární kavárna NOIVA, Český Těšín