Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Centrum kultury a umění
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Centrum kultury a umění "Šlechtické sídlo rodiny Kossaků"

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři
Centrum kultury a umění, pohled z parku
Adresa: 
ul. Stary Dwór 4, Górki Wielkie, 43-436, PL
GPS: 
49.781559, 18.827356
Telefon: 
+48 33 851 03 51
Typ objektu
  • Zahrada, park
  • Jiné
Příslušenství
  • Parkování
Dopravní dostupnost autem

Ze směru od Českého Těšína: přes hraniční přechod Chotěbuz po silnici E462/E75 směr Krakow/Katowice cca 15 km, sjet výjezdem na Skoczów/Brenna na ul. Zofii Kossak, po cca 450 m odbočit doprava na ul. Skoczowska, po cca 200 m opět doprava na Stary Dwór. Cíl (parkoviště) se nachází po cca 150 m vpravo. 

MHD zastávka
Górki Sojka
Vzdálenost MHD zastávky
2 km
Název vlakové zastávky
Skoczów
Vzdálenost vlakové zastávky
4,3 km
Pěšky vzdálenost od centra
cca 2 km
Charakteristika

Zděný šlechtický dvůr rodiny Kossaků byl postavený v roce 1734 Jeronýmem Marklowským, od r. 1800 do pádu rakousko-uherské monarchie patřil Těšínské komoře a v meziválečném období byla jeho majitelem rodina Kossaků. V roce 1945 sídlo vyhořelo. V roce 2010 byla na jeho ruinách znovu vystavěna prostřední část, ve které bylo Nadací Zofie Kossak zřízeno Centrum kultury a umění.

Rodina Kossaků byla uměleckou rodinou malířů a spisovatelů. Nejznámější člen rodiny Zofia Kossak (1889-1968) byla slavnou polskou spisovatelkou, novinářkou, odbojářkou a katolickou aktivistkou. Je považována za jednu z nejvýznamnějších polských spisovatelek 20. století a v oblasti historického románu pak za jednoho z nejlepších autorů vůbec. Během druhé světové války byla klíčovou osobností polského protinacistického odboje a byla hlavní iniciátorkou a organizátorkou pomoci Židům, za což v roce 1982 obdržela posmrtně titul „spravedlivá mezi národy“ (titul udělovaný Izraelským nejvyšším soudem lidem nežidovského původu, kteří prokazatelně přispěli k záchraně Židů před holocaustem).

V interiéru centra se nachází stálá expozice prezentující pomocí novodobých multimediálních zařízení život a dílo spisovatelky a její rodiny. Kromě toho centrum nabízí vzdělávací akce, zejména pro děti a mládež (např. literární lekce, divadelní a novinářské workshopy, semináře na podporu kreativního myšlení), pořádá přednášky a konference, výstavy a vernisáže aj. Každé léto (červen-srpen) se zde koná akce „Umělecké léto u Kossaků“, jejíž součástí jsou malířské a sochařské plenéry, řezbářské soutěže, rukodělné kurzy, besedy, divadelní představení, koncerty, promítání filmů aj. Pro aktivity centra je využíván také přilehlý park Kossaků, ve kterém se nachází mimo jiné i Muzeum Zofie Kossak (provozované Muzeem Těšínského Slezska).

Otevírací doba

Celý rok, pondělí - neděle 9:00 - 17:00 hod.

Vstupné

Bez vstupného.

Zajímavosti

Górki Wielkie: Muzeum Zofie Kossak, Park Kossaků, naučná stezka Szlak Kamyka
Okolí: Chlebowa chata (interaktivní muzeum chleba, Brenna), lanové centrum (Brenna), turistické trasy, lyžařská střediska a cyklotrasy v okolí, lanovka na Čantoryji, Lesní park překvapení (Leśny Park Niespodzianek, Ustroń) aj.