Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Zámek Cieszyn
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Zámek Cieszyn

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři
Svítíci růžový jelen před vstupem do Centra Designu
Adresa: 
ul. Zamkowa 3, Cieszyn, 43-400, PL
GPS: 
49.751043, 18.627870
Telefon: 
+48 33 851 08 21
Typ objektu
  • Jiné
Příslušenství
  • Informační bod
  • Kavárna
  • Parkování
  • Půjčovna kol
  • Suvenýry
Dopravní dostupnost autem

Příjezd z Českého Těšína: na ul. Zamkowou se nelze dostat přes most Družby spojující Hlavní Třídu s ul. Zamkowou (jednosměrný provoz, pouze pro výjezd z Polska). Pro vjezd do Polska je třeba volit most Svobody, tj. po ul. Střelniční, za mostem odbočit vlevo na ul. Alej Jana Lyska vedoucí podél Olše. Na konci ul. odbočit buď vlevo na parkoviště na ul. Zamkowa nebo vpavo a sjet po ul. Zamkowa dolů pod Zámecký vrch. Zde na křižovatce odbočit vlevo a před železničním přejezdem opět vlevo. Na první křižovatce vlevo - vjezd na parkoviště na ul. Bednarska.

MHD zastávka
1) Hajduka 2) Michejdy
Vzdálenost MHD zastávky
1) 1,2 km 2) 300 m
Název vlakové zastávky
1) Cieszyn (PL) 2) Český Těšín (CZ)
Vzdálenost vlakové zastávky
1) 1,2 km 2) 1 km
Pěšky vzdálenost od centra
0,45 km od náměstí v polském Těšíně (Rynek, Cieszyn)
Charakteristika

Zámek Cieszyn je organizace zabývající se podporou designu, řemesel, podnikání, kultury a cestovního ruchu. Sídlí v piastowském zámku ze 14. stol., v roce 1840 přestavěném na lovecký zámek Habsburků.
Konají se zde různé výstavy, školení a konference zaměřené zejména na moderní design a architekturu, ale rovněž na tradiční řemeslo prezentované v překvapivě nové roli. Stálá expozice "Design po slezsku" obsahuje díla vítězů soutěže "Śląska Rzecz" (Slezská věc), jejímž smyslem je prezentovat konkrétní příklady slezského designu a demonstrovat na nich, jak se Slezsko, spojované stále s těžkým průmyslem, mění. Pro veřejnost pořádají kurzy tradičních řemesel (od kulinářských, přes výšivky a krajky až po kovářství a řezbářství) a kurzy uměleckého řemesla např. kurzy decoupage (ubrouskové techniky dekorování), fúzování (technika používaná pro spékání a tvarování skla za pomoci vysokých teplot), plstění aj. Poskytují zde poradenské a vzdělávací služby v oblasti (sociálního) podnikání. Přehled aktuálních výstav a akcí je uveden na webových stránkách http://www.zamekcieszyn.pl/pl/kalendarium.
Organizace je velkým příznivcem univerzálního designu (designu pro všechny), který zohledňuje různorodost fyzickou, sociální a kulturní. Od roku 2009 je členem Evropského institutu pro design a zdravotní postižení (EIDD - Design for All Europe). V roce 2010 otevřela Institut projektování pro všechny prof. Michała Oźmina, který plní roli centra pro výzkum a šíření myšlenky designu pro všechny. Provozuje čítárnu specializovanou na knihy o (univerzálním) designu, inovativním podnikání, nových technologiích, řemeslech aj. V odborných kruzích má pověst prestižního designového centra. Některá díla polských i zahraničních projektantů jsou k vidění i v okolí designového centra na Zámeckém vrchu, např. svítící růžový jelen, ulička těšínských žen (Uliczka Cieszyńskich kobiet), nejrůznější lavičky aj. 
V oblasti cestovního ruchu nabízejí individuální komentované prohlídky Zámeckého vrchu, organizují výlety a studijní návštěvy zaměřené na tradice, řemesla a historii Těšínského Slezska.

Otevírací doba

Celoročně.
Výstavy: zpravidla pondělí - neděle 9:00 - 17:00 hod.
čítárna: pondělí - pátek 12:00 - 17:00 hod.
Ostatní akce: individuální harmonogram (http://www.zamekcieszyn.pl/pl/kalendarium).

Vstupné

Zpoplatněny jsou zpravidla workshopy, vzdělávací a kulturní akce.

Zajímavosti

Čítárna a literární kavárna NOIVA, Český Těšín
Těšínské divadlo, Český Těšín
Muzeum Těšínska, Český Těšín
Archeopark Chotěbuz
Piastovská věž, Cieszyn
Rotunda sv. Mikuláše, Cieszyn
Lovecký zámeček (letní sídlo Habsburků), Cieszyn
Muzeum Těšínského Slezska, Cieszyn
Muzeum Drukarstva (tiskařství), Cieszyn
Revitalpark (Masarykovy sady, Zámeckých vrch)
Ježíšův kostel, Cieszyn
Studna tří bratří, Cieszyn