Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Lanová dráha na Čantoryji
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Lanová dráha na Čantoryji

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři
Letní bobová dráha pod vrcholem Čantoryje
Adresa: 
ul. 3 Maja 130, Ustroń, 43-450, PL
GPS: 
49.696581, 18.827229
Telefon: 
+48 033 854 35 50
Typ objektu
  • Jiné
Příslušenství
  • Parkování
  • Platba kartou
  • Restaurace
  • Rychlé občerstvení
  • Suvenýry
Dopravní dostupnost autem

Příjezd od Českého Těšína/Skoczowa - po silnici 941/Katovická směr Wisla, na světelné křižovatce (do centra Ustroně) pokračovat rovně směr Wisla a po cca 4,5 km odbočte doprava na ul. 3 Maja, po 40 m opět doprava, cíl bude po levé straně.

MHD zastávka
Ustroń Polana Motel
Vzdálenost MHD zastávky
50 m
Název vlakové zastávky
PKP Ustroń Polana
Vzdálenost vlakové zastávky
150 m
Pěšky vzdálenost od centra
Cca 4 km
Charakteristika

Lanová dráha z lázeňského města Ustroň (Ustroń) pod vrchol Velké Čantoryje je nejmodernější  lanovkou ve Slezských Beskydech. Byla vybudována sice již v letech 1965-1967, v roce 2006 však prošla rozsáhlou modernizací. Dvoumístné sedačky nahradila moderní čtyřsedačková křesla a nová technologie automatického zpomalování rychlosti při nasedání a vysedání zvyšuje komfort a bezpečnost uživatelů s omezenou schopností pohybu. Sedačky mají také speciální úchyty pro přepravu kol.
Lanovka je dlouhá 1640 m a během 6 - 9 minut zdolá převýšení 462 m. Horní stanice se nachází v nadmořské výšce 851 m n. m. Lanovka je součástí lyžařského střediska na severní straně Velké Čantoryje. V blízkosti horní stanice lanovky se nachází letní bobová dráha, sokolarnia? (voliéry s dravými ptáky - sokoly, sovami, jestřáby, orly), stánky se suvenýry a občerstvením a spousta atrakcí pro děti.
Velká Čantoryje (995 m n. m.) je nejvyšším a také turisticky nejnavštěvovanějším vrcholem Slezských Beskyd. Leží na hranici mezi ČR a Polskem.  Nachází se zde 29 m vysoká rozhledna a turistické chaty (na české i polské straně). Z české strany vede na vrchol naučná stezka Rytířská, která pokračuje až na polskou stranu. Na severozápadním svahu Velké Čantoryje se rozkládá Národní přírodní rezervace Čantoria, která mj. chrání poslední tisy v Beskydech. Od lanovky na vrchol Velké Čantoryje je to pěšky  cca 30 minut.

Otevírací doba

Pondělí - čtvrtek 8:30 - 16:30
Pátek - neděle do 17.30

Vstupné

Snížené vstupné jen pro držitele slevových karet.

Zajímavosti

Rozhledna Čantoryje - 29 m vysoká věž, 5 vyhlídkových plošin, nejvyšší je ve výšce 21,4 metrů. Po zdolání 118 schodů nabízí nádherný výhled na vrcholky Beskyd, Javorníků, Jeseníků,  Malé Fatry, Tater a do údolí Wisly.
Rytířká stezka (Ścieżka rycerska) - 10,5 km dlouhá naučná stezka po Čantoryji, která začíná a končí v Nýdku.  Má 7 zastavení seznamujících s historií a přírodou zdejší lokality.
Národní přírodní rezervace Čantoria -  rozloha 39,45 ha, lokalita s původním typem beskydského pralesa s prastarými smrky, jedlemi, buky, vzácným tisem červeným a javorem klenem. Chrání jedny z posledních tisů červených v západní části Beskyd.
 Dinopark/ Park dinozaurów, Ustroń (www.parkdinozaurow-ustron.pl) 
Horský park Rownica/Górski park Rownica (http://www.rownica.pl/)
Ustroňské muzeum J. Jarockého/Muzeum Ustrońskie J. Jarockiego (kuźnia)
Leśny Park Niespodzianek Ustroń http://www.lesnypark.pl/
 Lázeňské město Ustroň,  údolí řeky Wisły s vhodnými podmínkami pro cyklistiku a pěší turistiku