Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Prašivá a Prameny Morávky
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Prašivá a Prameny Morávky

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři

Popis regionu:
Údolí řeky Morávky, kam patří oba cíle našeho výletu, se táhne od Frýdku-Místku až po slovenskou hranici, kde pod Bílým Křížem řeka Morávka pramení. Nachází se na historickém území Těšínského knížectví, ale jeho reálná historie, především horských obcí na horním toku, je spjata až s vyčleněním samostatného frýdeckého panství, které vzniká jako nezávislé na Těšínu v druhé polovině 16. století. Tehdy v horských oblastech probíhá také osidlování spojené s procesem valašské kolonizace. Koncem 19. století však i zde nastupuje rozvoj průmyslu a turistiky a původní styl života se tím pádem mění. Zásadní vliv na společenské změny na horní části toku, především v horní části samotné obce Morávky, mají také osobité procesy po 2. světové válce. Přesídlení části obyvatel do tzv. pohraničí (tj. do území po vysídlených občanech německé národnosti), výstavba přehrady a odchod mladých lidí za prací a bydlením do měst způsobily, že v údolích nad přehradou došlo téměř k zániku všech osad, které se změnily pouze na rekreační zázemí nových majitelů chalup. Podobný osud prožily také Staré Hamry v sousedním údolí horního toku řeky Ostravice. Také zde jej připomíná naučná stezka.

 

Popis výletu
První část výletu nás přivede po žluté značce z Vyšních Lhot na legendami opředenou Prašivou. Nejprve poutní, později turistický cíl bychom mohli obrazně nazvat slezským Radhoštěm. I zde je církevní objekt a turistická chata a také zde jsme na hřebeni hor s krásnými až mystickými podvečerními scenériemi zapadajícího slunce. Dřevěný kostelík sv. Antonína Paduánského tady byl postaven v r. 1640 frýdeckým hrabětem Jiřím z Oppersdorfu a je spojen s jednou z nejkrásnějších beskydských legend, která praví, že tímto činem hrabě vyjádřil vděk Bohu za záchranu svého života. Pokud by tato téměř pohádková legenda byla příliš malým zážitkem pro děti, mohou je rodiče nechat vydovádět na dětských houpačkách a kolotoči nebo je vyfotit s medvědem (tedy vycpaným) při návštěvě zdejší chaty. O její historii a zakladatelích se lze dočíst na tabuli patřící k naučné stezce Prašivá nedaleko turistického rozcestníku.

Druhá část výletu kolem devíti naučných tabulí na horním toku řeky Morávky začíná na autobusovém stanovišti Morávka - Lipové. Informační panely nás seznamují s různými společenskými aktivitami a procesy v tomto kraji – s vodohospodářskou problematikou, s pohnutou historií místního školství, s hospodařením v lesích, s dějinami turistiky i s využitím vody zdejší řeky pro výrobu piva Radegast. Budou-li mít návštěvníci (hlavně děti) pomyslné štěstí, mohou se před koncem putování na samotě U Surovce potkat s koníky nebo kozičkami -  doslova rodinnými příslušníky svérázného horala, který dal této samotě také pojmenování. A největší odměnou je cíl. Poslední tabule, samozřejmě věnovaná řece Morávce, stylová krytá odpočinková lavice, vydatný pramen vody a klid – nádherný fenomén této stezky. Jen několik set metrů od slovenské hranice, uprostřed hlubokých karpatských lesů, daleko od civilizace, až téměř v meditativním prostředí zde můžeme hledat a nalézat nadhled nad každodenním spěchem a často pouze zdánlivě důležitými problémy. Můžeme na ně chvíli zapomenout, abychom si zároveň dlouho pamatovali toto místo. Místo, které nás bude podvědomě vybízet k návratu.

Cílové skupiny
-
senioři - celá trasa
- rodiče s dětmi - především Prašivá a horní část naučné stezky (5.–9. zastavení), s kočárky - Prašivá a z naučné stezky především 5.–7. zastavení
- osoby na vozíku - Prašivá (za příznivého počasí, nikoli v zimě a po dešti) a naučná stezka po 7. zastavení (dále pouze s asistencí)
- osoby s postižením sluchu - celá trasa


Forma turistiky: autoturistika + pěší nebo cykloturistikou, bus + pěší


Možné spojení: bus (Frýdek-Místek - Morávka)


Trasa: Vyšní Lhoty - Prašivá - Morávka-Lipové


Délka trasy: 16 km

Cíle u tipu na výlet

Trasy u tipu na výlet