Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Do kraje Leoše Janáčka
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Do kraje Leoše Janáčka

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři

Popis regionu
Podbeskydská pahorkatina mezi Moravskoslezskými Beskydami a rovinami Moravské brány v okolí Kozlovic, Hukvald a jiných zajímavých míst je malebnou krajinou vhodnou pro nenáročné pěší a cyklistické výlety, které lze spojit s poznáním mnoha atrakcí, včetně muzeí věnujících se zdejší historii. Jsme především v kraji Leoše Janáčka, ale také v kraji na pomezí etnografických regionů Lašska a Valašska s tradicí folklorních souborů. Obě vesnice zároveň žijí především přes letní sezónu bohatým společenským životem, včetně rozmanité nabídky společenských akcí a služeb pro návštěvníky, tedy toho, co jsme si navykli nazývat cestovním ruchem.


Popis výletu
Začneme v Kozlovicích, vesnici s tradicí valašského hospodaření, která byla dokonce sídlem valašského vojvody. Odkaz valašství je pro místní téměř „posvátný“, a tak pojem valašský vojvoda často připojují k názvu své vesnice, jmenuje se po něm místní soubor lidových písní a tanců a nově dokonce i značka světlého kvasnicového piva místního pivovaru, doplněná kvasnicovým pivem tmavým, které se samozřejmě nemůže jmenovat jinak než Valašský fojt. Za návštěvu tady stojí především areál s č. p. 1 – bývalé Fojtství, kde je dnes muzeum. Jeho expozice školní třídy z přelomu 19. a 20. století s portrétem císaře pána má potenciál vyvolat silné pocity – nostalgii seniorů, jak to chodilo ve škole za jejich mládí a mládí jejich rodičů a dědů, a nemalý údiv dětí, že to chodilo i bez počítačů, mobilů a – jak říká dědeček – jiného, pro normální život nepotřebného, „harampádí“ dnešní doby. Samostatná místnost připomene i působení Leoše Janáčka, který také  zde hledal inspiraci ke své tvorbě. V podkroví pak můžeme obdivovat pozoruhodnou soukromou sbírku sakrálního umění. Po prohlídce s fundovaným výkladem některého z místních patriotů a případným nákupem suvenýrů ve zdejším informačním centru stačí pouze přejít přes nádvoří a v bývalé hospodářské budově, dnes místním kozlovickém minipivovaru, ochutnat zdejší pivo i nějakou gastronomickou specialitu.

Máme-li s sebou děti, především ony budou mít o vzpomínku z výletu více, když pro přepravu romantickým údolím říčky Ondřejnice až na Hukvaldy zvolíme vagonky vláčku Podhoráčku. Hrad se „dobývá“ pěším výstupem, při kterém lze vědomosti o zdejší historii a přírodě načerpat z tabulí naučné stezky Hradní vrch. Prohlídku vlastního hradu sice můžeme absolvovat sami, ale s odborným výkladem průvodkyně se z jeho více než sedmisetleté historie jistě dozvíme daleko více. Pozvánkou k tomuto poznání je např. téměř neskutečně znějící fakt, že bývávaly časy, kdy se zde v sídle Hukvaldského panství rozhodovalo o dění, v kdysi jakési bezvýznamné vesnici na soutoku Ostravice a Lučiny, která se dodnes jmenuje Ostrava. Při „ústupu“ z hradu stojí jistě za procházku zdejší obora, bývalý arcibiskupský lovecký revír. Budeme-li mít štěstí, můžeme vidět mufloní stádo, a nebudeme-li je mít, alespoň se zastavíme u sochy Lišky Bystroušky, připomínající slavnou operu místního rodáka a světoznámého skladatele Leoše Janáčka. Původní pověra, že ve skutečnost se změní přání, když se při něm hladí ocas Bystroušky, se zjevně změnila v pevnou víru. Jak jinak si je možno vysvětlit tak intenzivně ohlazený liščí ohon? Pokud nám po návštěvě hradu a obory ještě zůstal čas a víme, jak chutná pivo z kozlovického minipivovaru, nabízí se srovnat jej s produktem minipivovaru hukvaldského. V podhradí, v místní části Dolní Sklenov, se v něm totiž vaří a čepuje – dodejme, že podle zdejších štamgastů prý velmi dobré – Hukvaldské pivo.

 Cílové skupiny
-
senioři – celá trasa
- rodiče s dětmi – celá trasa
- osoby na vozíku - Hukvaldská obora a s asistencí Hrad Hukvaldy
- osoby s postižením sluchu - celá trasa
  

Forma turistiky: autoturistika + pěší, bus + speciální místní vláček + pěší

 

Možné spojení: Autobusové linky z F-M a Ostravy na Hukvaldy a z F-M, Rožnova pod Radhoštěm, Frenštátu pod Radhoštěm a Ostravy do Kozlovic. 
Místní výletní vláček „Podhoráček“– kyvadlová doprava mezi Kozlovicemi a Hukvaldy

 

Trasa: Kozlovice - Hukvaldy - Hradní vrch - Hukvaldy

 

Délka trasy: 10 km

Cíle u tipu na výlet

Trasy u tipu na výlet