



Den zážitků ve Štramberku a okolí
Popis regionu
Dvě téměř splývající města Kopřivnice a Štramberk jsou se svým okolím námětem pro nejeden výlet. Bohatá historie dochovaná v řadě muzeí, připomenutí zdejších významných osobností, osobitá lidová architektura, téměř s německou pečlivostí upravené náměstí, kraji dominující strážní věž hradu a krásná příroda nabízí výběr témat, který uspokojí bezmála každého. Ostatně jsme v kraji olympijských vítězů Emila a Dany Zátopkových, malíře lovců mamutů Zdeňka Buriana, v kraji, kde byl vyroben první automobil v celém Rakousku-Uhersku a v místní Tatře byly a jsou upravovány speciály nákladních vozů, které jsou spojeny se slavnými vítězstvími v nejtěžší rallye na světě Paříž – Dakar.
Popis výletu
Den plný zážitků je dobré zahájit v Kopřivnici, to abychom pak podle časových možností mohli ve Štramberku projít „co se dá“. Kopřivnické technické muzeum nabízí především přehled modelů zde vyvinutých a vyrobených automobilů. Králem exponátů je pověstný kočár bez koní, známý model „Präsident“ z roku 1897, kterým kopřivnická výrobna kočárů rodiny Šustalových překlápí svůj program a zahajuje historii slavné automobilky. Kdo ji nezná dopodrobna, může být překvapen modely dokládajícími také zdejší vývojové projekty v oblasti závodních automobilů, letadel nebo dokonce i vlaků. Průvodci nabízejí rovněž speciálně připravený výklad s nadstandardním přístupem k objektům pro nevidomé. Byla by škoda opustit toto muzeum a neprohlédnout si zároveň jeho novou a moderně řešenou expozici věnovanou manželům – slavným atletům – Emilovi a Daně Zátopkovým.
Do sousedního Štramberku lze doslova přejít pěšky. Tak se už po cestě do centra můžeme věnovat krásám dřevěnic a téměř středověkých úzkých uliček tohoto malebného města. Na náměstí, kterému na pozadí dominuje válcovitá kamenná věž Trúby, se nabízí návštěva muzea. Vedle expozic regionální pobočky Muzea Novojičínska zde od r. 2011 sídlí také Muzeum Zdeňka Buriana. Jeho kresby příběhů z dávných dob lovců mamutů mohou dospělým připomenout jejich oblíbenou četbu knih Eduarda Štorcha a u nejmladší generace vyvolat zájem sáhnout po nich tatínkovi do knihovny. Před další prohlídkou města se můžeme přímo na náměstí občerstvit v restauraci s místním minipivovarem produkujícím nefiltrované (mluvou pivařů kvasnicové) pivo značky Trubač. Možná až symbolické posílení před výstupem na Trúbu, která představuje nově rekonstruovaný středověký strážní hrad. Téměř nekonečné množství schodů k hradu a další podobný počet k vyhlídce pod střechou vlastní věže mnohým naplní potřebu fyzicky náročných zážitků tohoto dne. Avšak při návratu na náměstí k automobilu nebo o kousek dále na vlak už lze spřádat plány na další návštěvu. Můžete zvolit trasu Lašské naučné stezky Štramberkem. Vždyť jeskyně Šipka a botanická zahrada zde ve Štramberku nebo rozhledna na Bílé hoře také stojí za zhlédnutí a návrat do tohoto pestrého kraje.
Cílové skupiny
- senioři
- rodiče s dětmi – celá trasa, především Muzeum Zdeňka Buriana a Trúba, s kočárky - štramberské náměstí
- osoby na vozíku – štramberské náměstí
- osoby s postižením sluchu - celá trasa
Forma turistiky: autoturistika + pěší nebo cykloturistikou, vlak + pěší nebo cykloturistika
Možné spojení: vlak Veřovice – Studénka
Trasa: Kopřivnice - Štramberk
Délka trasy: 5 km
Cíle u tipu na výlet
- Hrad Štramberk, GPS: 49.5923028, 18.1161972
- Technické muzeum TATRA, GPS: 49.5994883, 18.1437794
- Muzeum ve Štramberku a Muzeum Zdeňka Buriana, GPS: 49.5919619, 18.11744
Trasy u tipu na výlet
- Lašská naučná stezka Štramberk, GPS: 49.5994881, 18.1437792
