Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Zlatohorská vrchovina - Ranč a Eldorádo
Rodiny s dětmi
Senioři

Zlatohorská vrchovina - Ranč a Eldorádo

Rodiny s dětmi  |  Senioři

Popis regionu
Oba cíle se nachází na území obce Hynčice, která je součástí Města Albrechtice. Město je východiskem turistických cest v podhůří Jeseníků - Zlatohorské hornatiny. Snadno dosažitelná jsou místa jako Rejvíz, Krnov, Zlaté Hory, Jeseník, jeskyně na Špičáku a Pomezí, zříceniny hradů Koberštejn a Edelštejn. Rozhledny Biskupská kupa a Zlatý Chlum, Praděd, Cvilín, Úvalno, Ježník jej činí vyhledávanou lokalitou jak pěších turistů, tak vyznavačů cykloturistiky a agroturistiky.

 

Popis výletu
Dinopark Eldorádo je zahradní galerie betonových skulptur pravěkých ještěrů v životní velikosti, pohádkových postaviček a zvířat, vkusně zasazená do zahradního parčíku s jezírky a květinami. Chce-li park navštívit větší skupina, je dobré se předem informovat.

František Jaich obdivoval obrázky velkého mistra Zdeňka Buriana, a tak ho v roce 1957 napadlo, že si na své zahradě v Holčovicích – Hejnově zkusí sám postavit pár dinosaurů, a to hned v životní velikosti. Jeho Eldorádo lze považovat za první dinopark v České republice. Prvenství mu nemůže upřít ani fakt, že koncepce Eldoráda je půvabně naivní. Mezi dinosaury posedávají neandertálci a o kus dál se vyhynulá monstra potkávají s modely pohádkových postav. František Jaich si Eldorádem splnil svůj životní sen, štafetu po něm pak v roce 1987 převzal jeho syn. Bohužel většinu z toho, co po řadu let otec se synem budovali, sebrala v roce 1997 tragická povodeň, při níž patřily Holčovice k nejhůře postiženým obcím. Jaichovi mladšímu ale svědomí nedovolilo, aby proslulé Eldorádo neobnovil do původní krásy.

Asi 200 m od Eldoráda směrem k Městu Albrechtice narazíme na farmu Ranč Solný potok, jejímž majitelem je Jan Jahoda, který zde žije se svou rodinou. Pro malé i velké milovníky zvířat, zejména koňů, je připraveno několik jezdeckých tras v různých délkách a tematických okruzích. Pracovníci farmy připravují pravidelné pobytové výlety s ukázkou prací u zvířátek, vyprávěním, ale i možností vyzkoušet si některé činnosti. Romanticky naladění turisté jistě ocení možnost přenocování ve stodole nebo pod stanem, ostatní budou na nocleh vítáni přímo v soukromém domě rodiny majitelů. Větší skupiny návštěvníků si mohou vybrat z lákavé nabídky blízkých penzionů či hotelů.

Výlet na koních předpokládá základní připravenost jezdce, pro ty, kterým tato zkušenost chybí, je na ranči připraven kurz pro začátečníky.

Na koních nebo na kolech, které je možné si na ranči vypůjčit, je dosažitelný i nově otevřený skanzen Ondřejovice se zlatokopeckým táborem. Trasa na koních je pouze pro zkušené jezdce, vede směrem na Zlaté Hory a měří asi 30 km.

Cílové skupiny
- senioři
- rodiče s dětmi (děti - prázdninové tábory)

 

Forma turistiky: autoturistika, cykloturistika

 

Možné spojení: bus (Ostrava - Jeseník přes Krnov)

 

Trasa: Město Albrechtice, Hynčice

 

Délka trasy: do 1 km

Cíle u tipu na výlet

Trasy u tipu na výlet