Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Zámek Linhartovy a krnovské církevní památky
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Zámek Linhartovy a krnovské církevní památky

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři

Popis regionu:
Všechny cíle se nacházejí v Krnově a okolí v podhůří Nízkého Jeseníku. Historie města Krnova sahá až do 13. století, kdy získal městská práva. Leží na soutoku řek Opavy a Opavice, v těsné blízkosti hranic s Polskem. Jedenáct kilometrů od Krnova směrem na Jeseník, na půli cesty mezi Městem Albrechtice a Krnovem leží obec Linhartovy se zámkem.

 

Popis výletu
Výlet vhodný na letní dny či v babím létě, vzhledem k sezonnímu provozu zámku. Zámek Linhartovy se nachází v těsném sousedství polských hranic, které zde tvoří říčka Opavice. Byl vybudován ve druhé polovině 16. století přestavbou linhartovské tvrze na renesanční sídlo. Za dobu své existence několikrát zchátral, aby byl v současnosti postupně rekonstruován. Na linhartovském zámku, který je – s výjimkou hygienického zařízení – zcela bezbariérový, se nachází stálá expozice šicích a pletacích strojů, vzácná keramika Jana Kutálka, expozice křesťanství, citer, expozice historie četnictva, galerie harmonií a především také galerie žáků výtvarné dílny v Městě Albrechticích. Děti si přijdou na své u sbírky figurek z kinder vajíček i díky pestrému doprovodnému programu - v prostorách zámku se konají tradiční velikonoční a vánoční jarmarky, letní zábavné akce pro děti, jako je například pasování dětí mateřské školy na prvňáčky a noční prohlídka zámku zakončená velkolepým ohňostrojem, ale také koncerty či vernisáže. V rámci prohlídky zámeckého parku stojí za to zastavit se u památného dubu z konce 13. století.

Výlet pokračuje v Krnově - městě církevních památek. V jihovýchodní části jeho historického jádra, na náměstí Minoritů, stojí klášter Minoritů s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Obě památky tvořící jeden komplex mají svůj původ již v období gotiky, v dobách baroka prošly výraznými přestavbami, které jim vtiskly současný vzhled. Na východní straně komplexu se nacházejí bývalé klášterní zahrady. Další perla Krnova - synagoga na Soukenické ulici je pro veřejnost z důvodu rekonstrukce do roku 2013 uzavřena. Dnes kamenný kostel sv. Martina na náměstí Osvobození byl původně dřevěný, první zmínka o něm je stará 700 let. Putování za sakrálními památkami Krnova se nemůže obejít bez výstupu na tzv. přední Cvilínský kopec, kde se tyčí douvěžová silueta barokního poutního kostela Panny Marie Sedmibolestné, dominanty města, viditelné z dálky i v noci, díky působivému osvětlení. Z centra města sem přes 222 schodů vede zelená turistická značka. Fyzicky méně zdatní mohou zvolit cestu autem po ulici Nová Cvilínská až k poutnímu místu. Místo je dostupné i MHD. Bezproblémový je i přístup do hlavní lodi kostela. Hlavní oltář s obrazem Panny Marie Sedmibolestné, kterému se přisuzuje léčivá moc, je dokonale sladěn s celkovou výzdobou chrámu. Pro velký počet poutníků byla na Cvilíně zřízena noclehárna a hostinec.

V roce 2007-2008 došlo za přispění kraje, města i místních firem a občanů k opravě souboru kaplí s výjevy křížové cesty okolo kostela. Pro ty, kterým by výhled na město z tzv. Slezského krnovského kopečku byl málo, se o 300 m dál po pohodlném chodníku naskýtá možnost vpravdě nebeská. Za zdolání dalších 134 schodů na vyhlídkovou plošinu zdejší rozhledny se Vám dostane odměny v podobě výhledu na celý region od olomouckých nížin na jihu, k Jeseníkům na západě, až po polská pole a nížiny na východně a severu.

Cílové skupiny
- senioři – celá trasa
- rodiče s dětmi vč. kočárků – Zámek Linhartovy
- osoby na vozíku – Zámek Linhartovy

 

Forma turistiky: autoturistika + pěší, autoturistika + cykloturistika

 

Možné spojení: bus (zastávka Město Albrechtice, Linhartovy rozcestí), vlak (stanice Linhartovy)


Trasa: Linhartovy - Krnov

 

Délka trasy: cca 11 km

Cíle u tipu na výlet

Trasy u tipu na výlet