Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Pestrý den na dráze aneb zajímavosti Osoblažska
Rodiny s dětmi
Senioři

Pestrý den na dráze aneb zajímavosti Osoblažska

Rodiny s dětmi  |  Senioři

Popis regionu
Osoblažsko je dnes po všech stránkách relativně zaostalým regionem se všemi sociálně ekonomickými důsledky, k jehož revitalizaci může významně přispět i rozvoj cestovního ruchu, pro který je na Osoblažsku řada možností. Venkovská turistika představuje ideální způsob trávení volného času v přírodě, zvláště pro obyvatele průmyslových center. Osoblažsko či Osoblažský výběžek je území rozkládající se v severozápadní části Moravskoslezského kraje v okrese Bruntál, kde tvoří výběžek českého území do území polského v severovýchodním cípu okresu (délka hranice 86 km). Oblast mikroregionu lze z hlediska historického vývoje hospodářství charakterizovat jako převážně zemědělskou se zaměřením na rostlinnou i živočišnou výrobu. V tomto regionu se nachází několik zámků, zřícenina hradu, rozhledna Strážiště, židovský hřbitov a také řada přírodních zajímavostí.


Popis výletu
Putování můžeme začít na železniční stanici Třemešná ve Slezsku, ležící 17 km severozápadně od Krnova. Zde najdeme úzkorozchodnou dráhu s rozchodem 760 mm. Trať je napojená na normálněrozchodnou síť. Úzkorozchodný vláček vyjíždí z opačné strany budovy, než je nástupiště pro trať Krnov - Jindřichov ve Slezsku. Pravidelný provoz zde zajišťují České dráhy letitými motorovými lokomotivami řady 705.9. V letní sezóně zde ale můžete potkat turistické vlaky vedené parní nebo historickou motorovou lokomotivou. Vláček projíždí obcemi: Třemešná ve Slezsku - Liptaň - Dívčí Hrad - Horní Povelice - Amalín - Slezské Rudoltice - Koberno - Ostrá Hora - Bohušov - Osoblaha.

Vláčkem můžeme dojet do další stanice do obce Liptaň, odkud se můžeme vydat po cestě značené dřevěnými šipkami k rozhledně na vrchol Strážnice. Za vesnicí je nutné přejít nalevo napříč přes pole a následně se držet pravého okraje lesa. Vozová cesta vás kolem mysliveckého posedu s výhledy k Jeseníkům s nejvyšším Pradědem (1 492 m) spolehlivě přivede až na vrchol Strážnice. Dřevěná rozhledna, zvaná Stráž, byla otevřena v roce 2003. Je samoobslužná a přístupná celoročně. Je 9 metrů vysoká, má tři vyhlídkové plošiny, tu nejvyšší v osmi metrech. Až nahoru vás zavede 37 schodů. Vedle rozhledny se nachází krásný turistický přístřešek, jehož by bylo možné v případě nouze využít k bivaku. Do další obce Slezských Rudoltic můžeme pokračovat opět vlakem, nebo raději autobusem. Ve všední dny jezdí autobus často, o víkendu již málo. Autobusová zastávka Slezské Rudoltice je na náměstí přímo naproti zámku. Pokud bychom přijeli vlakem, k zámku to máme 600 m. Rozsáhlý barokní zámek stojí uprostřed obce Slezské Rudoltice v nadmořské výšce cca 280 metrů n. m. Zámek je patrová čtyřkřídlá budova kolem čtvercového nádvoří, vstupní průčelí má mohutné boční rizality a zdobený vstupní portál, nad kterým je hranolová věž s cimbuřím. V přízemí se dochovaly zbytky renesančních kleneb. Zámek je obklopen nevelkým zámeckým parkem s rybníkem. Kolem zámku vede červená turistická značka a také zeleně značená naučná stezka. Do městečka Osoblahy můžeme pokračovat nejlépe autobusem. V severovýchodní části obce Osoblaha při vnější straně městské hradby se nachází židovský hřbitov. Jeho založení se datuje do první poloviny 15. století a pohřbívalo se zde až do 30. let 20. století. Nejstarší náhrobky pochází z druhé poloviny 17. století, přičemž až do požáru v roce 1802 se na hřbitově nacházely i jedinečné dřevěné náhrobky. Během druhé světové války byl hřbitov těžce poškozen. Počátkem 90. let 20. století byl hřbitov rekonstruován. Hřbitov je velmi cenný díky svému stáří a díky, na českém území zcela unikátním, náhrobkům polského typu. Od roku 1958 je hřbitov státem veden jako památka. Hřbitov je volně přístupný. Z okraje Osoblahy, přímo u česko-polské hranice, se můžeme vrátit vlakem zpět do Třemešné. Za Bohušovem budeme míjet zříceniny hradu Fulštejna, dráha bude vjíždět do romantického lesnatého úseku říčky Osoblahy a měnit směr spolu s potokem Luzná.

Všechny popisované obce leží na trati Třemešná ve Slezsku - Osoblaha. Pokud bychom však chtěli cestovat pouze vlakem a autobusem, z časových důvodů a v návaznosti na odjezdy vlaků a autobusů bychom už poslední vlak z Osoblahy nestihli, v tom případě, dle svého uvážení, volíme ze dvou zastávek (Liptáň a Slezské Rudoltice) jen jednu.

Cílové skupiny
- senioři
- rodiče s dětmi

 

Forma turistiky: autoturistika, cykloturistika, pěší turistika

 

Možné spojení: bus, vlak

 

Trasa
Třemešná ve Slezsku – Liptáň – Slezské Rudoltice- Osoblaha
Cyklotrasa 4.10 B Krnov – Město Albrechtice – Třemešná ve Slezsku – Liptáň – Horní Povelice – Slezské Rudoltice

 

Délka trasy: 20 km (Třemešná ve Slezsku - Osoblaha)

Cíle u tipu na výlet

Trasy u tipu na výlet