Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Krnovsko na dlani
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Krnovsko na dlani

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři

Popis regionu
Mikroregion Krnovsko tvoří severní část okresu Bruntál, který je zároveň severovýchodním výběžkem Moravskoslezského kraje se specifickými podhorskými a horskými podmínkami. Severní strana mikroregionu je shodná se státní hranicí s Polskem.

 

Téměř celé území náleží z horopisného hlediska k provincii Česká vysočina, soustavě Sudetské a podsoustavě Východní Sudety. Pouze část území na severním a východním okraji je součástí soustavy Středopolská nížina a podsoustavy Slezská nížina.


Popis výletu
Výlet zahájíme v obci Úvalno, která leží mezi Opavou a Krnovem. Zde, na moravsko-polském pomezí, se nachází vrch Strážiště s kamennou rozhlednou Hanse Kudlicha.  Asfaltová cesta nás z obce přivede až na vrch Strážiště, kde je restaurace a rozhledna. Ta byla vybudována v roce 1913 a znovuotevřena po generální rekonstrukci v roce 2000. V přízemí je mauzoleum úvalenského rodáka Hanse Kudlicha, poslance říšského parlamentu, který bojoval za zrušení roboty. K symbolickému vstupnému si za dalších 10,- Kč můžete vypůjčit dalekohled a zahlédnout mimo jiné další cíl své cesty - cvilínskou rozhlednu. K ní pojedeme z Úvalna do Krnova, kde můžeme zaparkovat u barokního kostela sv. Kříže a Sedmibolestné Panny Marie nebo k němu vyjít po 222 kamenných schodech (po červené turistické značce). Dále pokračujeme asi 250 m po zelené značce až na tzv. Přední cvilínský kopec. Zde, v nadmořské výšce 436 m, stojí kamenná, cihlová rozhledna. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 m vede celkem 124 schodů a lze z ní spatřit centrum Krnova, Petrův rybník, zříceninu hradu Šelenburk, Beskydy či Jeseníky s horou Praděd. Nakouknout můžete i do Polska na ves Bliszczyce.

Asi 6 km západně od Krnova, nad osadou Ježník, na kopci zvaném Vyhlídka, najdeme další dřevěnou rozhlednu. Z parkoviště u sanatoria Ježník pokračujeme cca 1 km po široké lesní pěšině dle místního značení až k dalšímu cíli. Současná rozhledna (v pořadí třetí) na vrcholu Vyhlídka byla zbudována v roce 2001. Hlavní snahou bylo postavit zde věž, která by připomínala věž předchozí. Projektanti čerpali informace za tímto účelem pouze z dobových fotografií a ze zbytků dřevěné konstrukce a základů, které se dochovaly přímo na místě. 17,5 metrů vysoká stavba je ukotvena na čtyřech železobetonových pilířích, konstrukce je zhotovena z kvalitního modřínového dřeva, kterého bylo použito asi 7,5 tuny. Z vrcholu rozhledny se otevírají nádherné kruhové výhledy do Polska, na mírně zvlněné hřebeny Nízkého Jeseníku. Jako na dlani máme město Krnov s jeho cvilínskou rozhlednou. Za dobré viditelnosti lze spatřit Velký Roudný, krásnou sopku zvedající se nad břehy Slezské Harty. Na jihovýchodě můžeme vidět Lysou horu, nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd, stejně tak na západě nejvyšší horu Hrubého Jeseníku - Praděd.

Dále pokračujeme do Města Albrechtice, kde za minimálních nákladů vznikla originální koncepce rozhledny se dvěma vyhlídkovými plošinami propojenými lávkou ve výšce 25 m. Rozhledna stojí na Hraničním vrchu 527 m. n. m., v těsné blízkosti hranic Česka a Polska.  Přístup k rozhledně Hraniční vrch je po modré turistické značce z Města Albrechtic. Až na vrchol je to z města cca 3,5 km, ale autem si lze vzdálenost výrazně zkrátit. Od odbočky, kde zaparkujeme auto na travnaté louce, zbývá nahoru jen půl kilometru po kamenité lesní cestě. Poté vás čeká 149 schodů po schodišti čtyřikrát otočeném kolem věže a můžete se kochat výhledem na česko-polské pohraničí - Zlatohorskou vrchovinu, Hrubý Jeseník i vzdálené Beskydy.

Cílové skupiny
- senioři
- rodiče s dětmi
- osoby s postižením sluchu

 

Forma turistiky: autoturistika, cykloturistika,autoturistika + pěší, pěší

 

Možné spojení: bus, vlak

 

Trasa: Úvalno - Krnov, Cvilínský kopec- Ježník – Město Albrechtice

 

Délka trasy: 26 km

Cíle u tipu na výlet

Trasy u tipu na výlet