Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Za pohodou a exotikou
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Za pohodou a exotikou

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři

Popis regionu
Snad nejvýstižnějším symbolem kraje kolem Opavy je sloup u hlavní cesty, kterým toto město vítá návštěvníky. Kromě znaku města je na něm uveden text „Opava - centrum českého Slezska“.  Jde jednak o určité hrdé konstatování a přihlášení se k nejmenší historické zemi českého království, jednak o pravdivé konstatování dějinné skutečnosti. Opava se po prohraných slezských válkách mezi Rakouskem a Pruskem stává od r. 1742 hlavním městem zbylého slezského území Rakouské monarchie. Určitou vůdčí pozici ve Slezsku si pak uchovává i po vzniku samostatného Československa a přináleží mu – přes existenci daleko větší ekonomické síly Ostravy – dodnes. Právě kolem Opavy se v české části Slezska dochovaly nejvýznamnější zámky a zámecké parky připomínající významnost a bohatství zdejší šlechty.


Popis výletu
Výlet začneme návštěvou zámeckého areálu v Raduni, kde za prohlídku stojí nejen samotný zámek, od r. 1984 zpřístupněný s průvodcovskou službou, ale v paměti nám zůstane především to, co dělá areál výjimečným - místní oranžérie. Až náročná rekonstrukce objektu a revitalizace zajímavého floristického inventáře mu umožnila „vstát z popela“. Znalci přírody zde mohou – jak v samotné budově, tak v zahradě vedle ní – nadšeně poznávat a studovat různé cizokrajné rostliny. Laici pak mohou činit totéž, avšak pravděpodobně v podstatně větší pohodě, prosté nevědomosti, věnujíce se jen vizuálnímu prožitku a intuitivnímu vnímání nezvyklé a neobyčejné krásy. Pokud bude hezké počasí, nepromarníme příležitost k procházce rozlehlým okolním parkem s pozoruhodnými scenériemi a krajinářskými kompozicemi stromů, rybníku i vlastní budovy zámku. S potřebnou asistencí pro některé náročnější úseky jinak v podstatě bezbariérových chodníčků je to příjemná relaxační procházka i pro vozíčkáře. Totéž platí také pro tatínka s kočárkem, samozřejmě včetně maminky, která si romantické prostředí parku může – právě za takovéto dělby rodinných povinností – užít ve větší pohodě a klidu.

Příjemně naladění krásou oranžérie a  několikakilometrovou procházkou parkem můžeme pokračovat autem nebo autobusem k dalšímu cíli výletu, a sice návštěvě Arboreta v Novém Dvoře. Dobře udržované a v podstatě bezbariérové cesty jsou osazeny množstvím informačních tabulek o zdejších exponátech. Na ploše 23 ha tak i při několikahodinovém toulání a přijímání informací můžeme poznat vegetaci z celého světa, resp. z „pěti světadílů“, jak uvádí samotný oficiální název. Na své si přijdou především milovníci rododendronů, kteří jistě ocení novodvorskou nejrozsáhlejší sbírku těchto okrasných keřů v celé České republice.

Nejmenší návštěvníci se alespoň chvíli mohou rozptýlit u malého domácího ZOO, kde především děti z městských paneláků možná poprvé uvidí na vlastní oči kozičku, ovečku nebo králíka, takže   na chvíli zapomenou informovat o stavu své únavy a zájmu o změnu aktivity.

Pokud se nám výlet líbil, nabízí Opavsko řadu dalších důvodů k návratům v podobě zámků a zámeckých parků jak se zajímavou historií, tak s kvalitním architektonickým a krajinářským řešením. Ať je to jeden z nejkrásnějších zámků České republiky Hradec nad Moravicí, bývalé sídlo pruského knížecího rodu Lichnowských, nebo zámky Velké Hoštice, Šilheřovice či Kravaře. Všechny zároveň vynikají krásou svého okolí, tj. promyšlenou a dobře udržovanou zahradnickou architekturou zámeckých parků. Takže nám k návratu pomohou možná i samotné děti, které se – až si trochu odpočinou – zeptají, kdy zase se s nimi pojedeme toulat „do lesa“.

Cílové skupiny
-
senioři - celá trasa
- rodiče s dětmi  – celá trasa, s kočárky stejně jak osoby na vozíku
- osoby na vozíku – oranžérie a zámecký park v Raduni, Arboretum Nový dvůr
- osoby s postižením sluchu - celá trasa

  

Doporučená forma turistiky: autoturistika + pěší,  bus + pěší

 

Možné spojení: bus (MHD přestup v Opavě)


Trasa: Státní zámek Raduň - Arboretum Nový Dvůr


Délka trasy: 20 km

Cíle u tipu na výlet

Trasy u tipu na výlet