Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Slezskou bránou
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Slezskou bránou

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři

Popis regionu
Region Slezská brána představuje území mezi třemi velkými městy – Ostravou, Havířovem a Frýdkem – Místkem, kde se na pravém (tj. slezském) i levém (tj. moravském) břehu dolního toku řeky Ostravice nachází 3 menší města a šest vesnic.

Kromě několika zajímavých církevních památek, dvou muzeí a krásných výhledů na Moravskoslezské Beskydy, Slezské Beskydy a Podbeskydskou pahorkatinu ukrývá tento region i některá příjemná přírodní zákoutí, na mnoha místech odpočívky a dětská hřiště. Celodenní výlet bude možná příliš krátkou dobou pro poznání všeho, co se zde nachází. Kouzlo těchto nenápadných a málo známých míst vás však jistě přiměje k návratům.


Popis výletu
Putování můžeme začít na železniční stanici Paskov, odkud po cyklotrase 6065 dojedeme do Řepišť s dřevěným kostelem sv. Michaela Archanděla (kulturní památka). Okolí (exteriér) kostela je bezbariérové. Je zde také možnost občerstvení i zastavení na dětském hřišti nedaleko tzv. Osvětového domu. Po cca 4,5 km příjemnou asfaltovou cestou (místy lesy) s výhledy na Beskydy dojedeme do Sedlišť. Zdejší dřevěný kostel Všech svatých
z r. 1638 je jednou z nejzachovalejších památek tohoto druhu v Pobeskydí. Po domluvě v místním Muzeu Lašská jizba (leží hned vedle něj) je přístupný s průvodcem. Za zhlédnutí stojí i samotné muzeum věnované lašským tradicím Sedlišť konce 19. a 1. poloviny 20. století. Informační materiály a suvenýry lze zakoupit v místní restauraci. Pokračujeme po cyklostezce 6063 do místní části Mlzáky a dále do Václavovic. V této vesnici můžeme obdivovat především zdařilou novodobou architekturu kostela sv. Václava z roku 2001, spojeného rovněž se jménem papeže Jana Pavla II., který v r. 1995 posvětil jeho základní kámen. Pokud jsme na výletě s dětmi a túra je ještě neunavila, jistě se rády vydovádějí na mnoha atrakcích dětského hřiště, včetně horolezecké dětské stěny v centru obce.

Pokračujeme po stejné cyklotrase příjemným údolím okolo Frýdeckého potoka dál do Šenova. V jeho centru si můžeme projít 1,5 km dlouhý bezbariérový naučný okruh, ke kterému patří především barokní kostel Prozřetelnosti Boží obklopený bývalým zámeckým parkem. Za zvláštní pozornost stojí možnost prohlídky interiéru kostela doplněné výkladem průvodce. Průvodcovskou službu zajišťuje místní Šenovské muzeum, které je hned vedle kostela. Šenovský kostel je pro své architektonické kvality stavby dokonce nazýván barokní Perlou Slezska. Zámecký park, který představuje jeho okolí, je po celkové rekonstrukci a pohyb v něm je rovněž bezbariérový. Také zde se v sousedství Radničního náměstí (tj. v těsné blízkosti naučné stezky) nachází odpočívka s atrakcemi pro děti a možnost občerstvení ve stylové restauraci. Pro vozíčkáře je jistě důležitou a příjemnou informací, že město Šenov v posledních létech realizovalo projekt „Bezbariérový Šenov“, díky kterému jsou přístupné např. objekty městského úřadu nebo zdravotního střediska, které se nachází také přímo
u naučné stezky. Výlet můžeme zakončit na železniční stanici Šenov.

Cílové skupiny
- senioři  – celá trasa
- rodiče s dětmi – Řepiště, Václavovice, Šenov
- osoby na vozíku – Šenov


Forma turistiky: autoturistika, cykloturistika, pěší

 

Možné spojení: bus, vlak, MHD - Ostrava


Trasa: Paskov - Řepiště - Sedliště - Václavovice - Šenov


Délka trasy: 22 km

Cíle u tipu na výlet

Trasy u tipu na výlet