Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Takoví jsme byli
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Takoví jsme byli

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři

Popis regionu
Ostrava je jedním z významných sídelních, průmyslových a intelektuálních center v České republice. Podle počtu obyvatel i rozlohy je třetím největším městem České republiky a zároveň největším městem Moravskoslezského kraje. Leží v členitém terénu ostravské pánve. Cestovní ruch ve městě Ostravě láká turisty desítkami různorodých akcí, ať už festivaly hudebními (mezinárodní festival Janáčkův máj, Colours of Ostrava), divadelními, folklorními či sportovními. V Ostravě také najdete jedno z největších přírodních koupališť v ČR. Pestrá průmyslová historie města Ostravy zanechala jeho obyvatelům i návštěvníkům bohaté technické dědictví.

 

Popis výletu
Pohled do minulosti a zamyšlení nad tím, jak náročná byla práce předků, nám přiblíží putování po ostravských muzeích. Začneme na hlavním vlakovém nádraží Ostrava a první zastavení bude v Hasičském muzeu, které se nachází nedaleko. Nabízí expozici rozdělenou do šesti tematických částí: pracoviště Integrovaného bezpečnostního centra, Modelové situace, Ukázka spolupráce IZS při dopravní nehodě, Videoprojekce, Vývoj hasičství, Vývoj hasičské techniky. Kromě dávné historie si lze připomenout železniční nehodu ve Studénce z roku 2003, jejíž přesný model dokonale přiblíží rozsah neštěstí. Poté se pěšky vydáme do nedalekého Muzea Mlejn, které je věnované mlýnům, jež se v Moravské Ostravě a Přívoze nacházely ještě kolem roku 1900. Muzeum se nachází v podkroví bývalého mlýna Samuely & Wechsberg. Je to jediná budova mlýna, která se v centru Ostravy dochovala do dnešních dní. Od roku 2009 si zde návštěvníci mohou prohlédnout dobové exponáty a dozvědět se o stručné historii ostravských a okolních mlýnů, o způsobech mletí a další zajímavosti. Procházkou přes Komenského sady se dostaneme do Muzea Keltičkova kovárna, které se nachází na památném místě. Zde prý žil kovář Keltička, legendární objevitel ostravského uhlí. V muzeu najdeme přes 2000 exponátů s tematikou uhlí a kovářství.

Pokud si výlet zpříjemníme pěší turistkou, můžeme se projít po krásném Masarykově náměstí s fontánami tryskajícími přímo z chodníku, po legendárním mostě Miloše Sýkory nebo relaxovat ve zdejších Komenského sadech. Pro cestu zpět na hlavní nádraží využijeme trolejbusovou dopravu ze zastávky Náměstí J. Gagarina, přičemž linkou č. 101 nebo 108 dojedeme do zastávky Hlavní nádraží.

Cílové skupiny
- senioři - celá trasa
- rodiče s dětmi - celá trasa
- osoby na vozíku - Hasičské muzeum, Muzeum Keltičkova kovárna
- osoby se zrakovým postižením - Hasičské muzeum
- osoby s postižením sluchu - celá trasa


Forma turistiky: pěší, autoturistika


Možné spojení: vlak, bus, MHD Ostrava


Trasa: Ostrava-hlavní nádraží - Moravská Ostrava - Komenského sady – Ostrava-hlavní nádraží


Délka trasy: 5 km

Cíle u tipu na výlet

Trasy u tipu na výlet