Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Dřina Ostravaka
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Dřina Ostravaka

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři

Popis regionu
Ostrava je jedním z významných sídelních, průmyslových a intelektuálních center v České republice. Podle počtu obyvatel i rozlohy je třetím největším městem České republiky a zároveň největším městem Moravskoslezského kraje. Leží v členitém terénu ostravské pánve. Cestovní ruch ve městě Ostravě láká turisty desítkami různorodých akcí, ať už festivaly hudebními (mezinárodní festival Janáčkův máj, Colours of Ostrava), divadelními, folklorními či sportovními. V Ostravě také najdete jedno z největších přírodních koupališť v ČR. Pestrá průmyslová historie města Ostravy zanechala jeho obyvatelům i návštěvníkům bohaté technické dědictví.


Popis výletu
Výlet začneme u národní kulturní památky Dolní oblast Vítkovice označované jako „Ostravské Hradčany“, kam se dostaneme tramvají nebo autem. K dispozici je dostatečně velké parkoviště.  Tato oblast, donedávna typický brownfield, je v současné době v rámci projektu „Nové Vítkovice“ postupně revitalizována a zprovozňována a mění se tak na unikátní technickou památku a společenské multifunkční centrum.

Jedním z prvních objektů, který byl zprovozněn v květnu 2012, je bývalý plynojem, přebudovaný dle architekta Josefa Pleskota do podoby koncertní síně s kapacitou 1509 míst. Tyto nezvyklé prostory si nejlépe vychutnáme při některé z kulturních a společenských akcí, které se zde konají a které jsou díky bezbariérovým prostorám tohoto objektu přístupné pro všechny. Návštěvníkům je rovněž zpřístupněna Vysoká pec č. 1, ze které je rozhled jak na Beskydy, tak na Jeseníky. Když opustíme areál, kde v minulosti těžce pracovali ostravští hutníci, přesuneme se autem nebo městskou hromadnou dopravou do míst, kde v potu tváře pracoval jiný představitel typické zdejší profese - ostravský horník. Na jihovýchodním úpatí vrchu Landek se rozprostírá největší hornické muzeum v České republice. V roce 1992 byla tato lokalita světově známá z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví vyhlášena národní přírodní památkou. Právě propojení hornického muzea jako technické památky a vrchu Landek jako národní přírodní památky s bohatou vegetací i zvířenou dodává této lokalitě jedinečnost a přitažlivost. Autentická expozice zdejšího muzea stojí za zhlédnutí. Areál Landek Park však umožňuje věnovat se také sportovním činnostem jako tenis, plážový volejbal, pétanque, badminton nebo si zkusit zdolávat překážky v lanovém centru. Pokud by ani to nestačilo, v Centru outdoorových programů můžeme vyzkoušet netradiční aktivity jako bungee running, bumperball nebo lukostřelbu.

 Cílové skupiny
- senioři
- rodiče s dětmi
- osoby na vozíku (Landek Park s asistencí)
- osoby s postižením sluchu

 

Forma turistiky: autoturistika, pěší

 

Možné spojení: vlak, bus, MHD Ostrava

 

Trasa: Ostrava-Vítkovice – Ostrava-Landek

 

Délka trasy: 5 km

Cíle u tipu na výlet

Trasy u tipu na výlet