Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Po stopách významných rodáků
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Po stopách významných rodáků

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři

Popis regionu
Fulnek leží ve výběžku Nízkého Jeseníku a na úpatí Oderských vrchů, v krajině lesnaté a dřevité. První písemná zmínka o městě je z roku 1293. V 18. století bylo město výrazně obohaceno a přetvořeno v jeden z nejmalebnějších barokních sídelních celků na Moravě. Od roku 1992 je Fulnek městskou památkovou zónou s dominantou - renesančním zámkem umístěným nad městem a barokním areálem bývalého kapucínského kláštera. Vražné, obec ležící v Moravské bráně na trase dálnice D (Exit 321), je vskutku bránou do Moravskoslezského kraje. Část obce je součástí Oderských vrchů, část kolem řeky Odry spadá do CHKO Poodří. Ráz vesnice utvářejí rolnické usedlosti. Rekreační areál Emauzy pak láká k táboření a sportovnímu rybolovu.

 

Popis výletu
Fulnek je spjat zejména se jménem J. A. Komenského, učitele národů. Působil zde v letech 1618–1621 jako správce bratrské školy. Dnes se zde nachází jeho památník se stálou expozicí, umístěný v bývalém bratrském sboru, který je národní kulturní památkou. Dostaneme se k němu z náměstí, kde lze zaparkovat auto nebo autobus, po cestě míjíme Knurrův dům, kde se nachází informační centrum, a vcházíme bránou do parku. Dnešní podoba památníku je výsledkem mnoha úprav. Senioři i rodiny s dětmi mohou zhlédnout výstavní prostory památníku, kde byla v roce 1992 ke 400. výročí narození J. A. Komenského otevřena naučná expozice věnovaná jednotlivým částem jeho života. V 1. patře památníku je pro děti připravena možnost nakreslit své dojmy z výstavy. Součástí objektu je také modlitebna, kde se pro veřejnost pořádají kulturní akce. Než bude zrealizován připravovaný projekt upravující bezbariérově interiér památníku, mohou se osoby na vozíku projet po zahradě - dnes parku s lavičkami, vysazenými keři a květinami a instalovanou sochou. Od památníku pokračujeme cca 500 m pěšky přes náměstí směrem ke kapli sv. Rocha a sv. Šebestiána. Objekt je dostupný i autem - možnost parkování je přímo před kostelem sv. Josefa naproti kapli. Pěší mohou při procházce z náměstí spatřit sousoší Nejsvětější Trojice, kašnu se sochou sv. Jana Sarkandra a také sochu sv. Jana Nepomuckého. Kostel Nejsvětější Trojice, jedna z nejstarších neporušených památek tohoto druhu na severní Moravě, dotváří pohled na náměstí. Barokní schodiště ke kostelu pochází z 18. století a je doplněno sochařskou dekorací a menším portálem. Kaple je umístěna na kopci a je součástí místní naučné stezky „Člověče, zastav se“. Odtud lze pozorovat komplex fulneckého zámku. Areál bývalého barokního hřbitova dnes slouží jako park s odpočinkovou zónou. Kaple pak slouží jako výstavní síň místních i hostujících umělců. Zde si odpočinou jak děti, senioři, tak i osoby ZTP. Putování pak pokračuje do kostela sv. Josefa, který je zcela bezbariérový (najdeme zde i bezbariérový boční vstup, prostory vybavené nájezdovými rampami a bezbariérové WC). Prostory kostela jsou využívány pro muzejní a kulturně-výchovnou činnost. Pro každou skupinu lze sjednat individuální program.

Pokud zbudou síly a čas, výlet pokračuje do obce Vražné – místní části Hynčice - za místním rodákem Johannem Gregorem Mendelem, zakladatelem genetiky. Auto nebo autobus je možné zaparkovat 30 m od objektu. Rekonstruovaný rolnický statek, kde se v roce 1822 Mendel narodil, nabízí k prohlídce stálou expozici o životě a díle slavného rodáka, i o kraji, ze kterého odešel do světa. Komplex umožňuje také pořádání seminářů, oslav, koncertů i výstav, s možností ubytování až 45 osob. Návštěvníci si mohou komplex projít sami nebo si sjednat individuální program. Expozice je umístěna ve dvou patrech, návštěvník na vozíku může nakouknout do přízemí objektu. V přízemí budovy se také nachází informační centrum s upomínkovými předměty, stodola s historickými předměty nebo místnost s krbem (taktéž vstup na bezbariérové WC). Po náročném výletu si lze odpočinout přímo na nádvoří se zastřešenou odpočinkovou zónou. Rodný dům je kulturní památkou České republiky a je zároveň místem kulturních akcí obce Vražné. Vede tudy cyklotrasa č. 503 a okruh Kravařsko.

Cílové skupiny
- senioři
- rodiče s dětmi
- osoby na vozíku
- osoby s postižením zraku
- osoby s postižením sluchu


Doporučená forma turistiky: autoturistika, cykloturistika, pěší


Možné spojení: bus, vlak


Trasa: Fulnek (památník J. A. Komenského, kaple sv. Rocha a Šebestiána, kostel sv. Josefa – Kapucínský klášter) - Vražné (rodný dům J. G. Mendela)

 

Délka trasy: 16 km

Cíle u tipu na výlet

Trasy u tipu na výlet