Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Za hraběnkou Walburgou a na rozhlednu do Bílova
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Za hraběnkou Walburgou a na rozhlednu do Bílova

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři

Popis regionu
Obec Kunín se rozkládá po obou březích řeky Jičínky, asi 4 km od Nového Jičína. Obcí prochází cyklotrasa Jantarová stezka, cyklotrasa Greenways – okruh Zámky a příroda Poodří, taktéž Palackého stezka. Obec Bílov leží na náhorní rovině Nízkého Jeseníku v blízkosti města Bílovec. Nedílnou součástí kulturního dědictví obce je její znak, který vychází z pečetidla z roku 1706. Obcí prochází cyklotrasa Kravařsko. Možnost odpočinout si
u rybaření nabízí místní vodní nádrž Hubleska, kde se každoročně pořádají rybářské závody. Výhled do širokého okolí zajišťuje rozhledna vybudovaná na kopci Kanihůra.


Popis výletu
Zámek
se nachází ve směru na Nový Jičín, asi 300 m za čerpací stanicí. Barokní skvost Poodří - Moravského Kravařska, jak se mu právem říká, se řadí mezi nejpůsobivější šlechtická sídla Moravy. Nechala ho vystavět hrabata z Harrachu podle projektu věhlasného rakouského architekta Johanna Lukase von Hildebrandt. Hodnotné průčelí zámku je variací letní rezidence salcburských arcibiskupů zámku Mirabell. Za nejvýznamnější majitelku zámku je považována Marie Walburga, hraběnka z Truchsess-Waldburg-Zeilu, rozená Harrachová, která na zámku založila jeden z nejmodernějších vzdělávacích ústavů tehdejší střední Evropy. Jeho žákem byl také František Palacký, rodák z nedalekých Hodslavic. Zámek prošel rozsáhlou obnovou a vrátily se do něj původní sbírky a autenticky zařízené zámecké pokoje, do kterých se mohou podívat i osoby na vozíku, a to s pomocí zabudované schodišťové plošiny. Plošina vede do jednotlivých pater zámku až na půdu, kde lze zhlédnout unikátní komínový systém anebo přespat v jednom z bezbariérových zámeckých pokojů. Individuálně lze domluvit program prohlídky uzpůsobené specifickým potřebám návštěvníků. Zámek i park jsou dějištěm mnoha kulturních a společenských akcí. Každý rok je na počest hraběnky Walburgy uspořádána kulturní akce s názvem „Růže pro paní hraběnku“, kdy je celý zámecký areál vyzdobený těmito květinami. Hraběnka, která byla nadšenou příznivkyní růží, měla kolem sebe údajně až 100 váz s růžemi. Pro načerpání sil je vhodný zámecký park  s instalovanou zámeckou kuželnou a odpočinkovými místy. V těsné blízkosti zámku je kostel Povýšení Svatého Kříže, který je s budovou zámku spojen mostkem. Po prohlídce zámku je možno se občerstvit v bezbariérové restauraci v areálu.

Jiný pohled na obec Kunín se naskýtá z rozhledny umístěné v obci Bílov na kopci Kanihůra vzdáleném 13 km směrem na Bílovec. Cesta vede přímo před rozhlednu, kde lze zaparkovat. Dříve na tomto místě stála dřevěná rozhledna, která byla zbořena. Po více než 50 letech usilování se vybudováním rozhledny na telefonním vysílači tato dominanta vrátila. Rozhledna je vysoká 62,5 m nad terénem, ve výšce 26,25 m je pak umístěna vyhlídková plošina rozhledny, kde je nově umístěno 5 informačních tabulí s fotografiemi a popisem vyhlídky. Na vyhlídkovou plošinu vede výstup venkovním ocelovým schodištěm s celkem 137 schody. Osoby na vozíku o výhled nepřijdou, nabízí se jim z odpočinkové zóny před rozhlednou. Při návštěvě lze zakoupit upomínkové předměty a drobné občerstvení. Místo je oblíbené zejména u rodin s dětmi, turistů i cyklistů, ale také je vyhledáváno školními třídami
a dalšími skupinami návštěvníků. Za návštěvu stojí také obecní kostel sv. Vavřince
s památným zvonem z roku 1495, který byl do dnešní kamenné podoby vystavěn v letech 1709–1733.

Cílové skupiny
- senioři
- rodiče s dětmi
- osoby na vozíku
- osoby s postižením zraku
- osoby s postižením sluchu


Forma turistiky: autoturistika, cykloturistika, pěší turistika


Možné spojení: bus, vlak


Trasa: Kunín (Zámek Kunín, hraběnka Walburga) - Bílov (rozhledna)

 

Délka trasy: 13 km

Cíle u tipu na výlet

Trasy u tipu na výlet