Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Do Frýdku-Místku a okolí
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Do Frýdku-Místku a okolí

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři

Popis regionu
Všechny cíle se nachází na území Frýdku-Místku, který získal v r. 2006 postavení statutárního města a je v současné době nejmladším městem této kategorie v České republice. Skutečnost, že jde o spojení dvou měst, která se nacházela v historicky různých zemích (Frýdek ve Slezsku a Místek na Moravě), je celonárodní výjimečností. Z hlediska počtu obyvatel, který se pohybuje okolo 62 tis., patří Frýdek-Místek mezi dvacet největších měst České republiky.


Popis výletu
Výlet je vhodné realizovat především autem. U všech cílů jsou v jejich bezprostřední blízkosti parkoviště. Optimálním dnem v týdnu je sobota, protože v tento den dopoledne je přístupné také Muzeum včelařství v moravské části Chlebovice, kde je vhodné celý výlet zahájit. Jeho návštěva představuje výjimečný zážitek, což lze dokládat i skutečností, že o toto největší včelařské muzeum v České republice projevila zájem také Česká televize, a to pro svůj pořad Toulavá kamera. Výklad zdejších průvodců, kterým se vztah k včelařství stal životním stylem a posláním, je téměř duchovním osvěžením v dnešní suché „monetární“ době. Venkovní naučná stezka v přilehlé zahradě je přístupná také vozíčkářům.

Přejedeme do slezského Frýdku, jediného města v české části Slezska, které má poutní místo povýšené na baziliku. Tento statut přidělil v roce 1999 papež Jan Pavel II. zdejšímu baroknímu chrámu Navštívení Panny Marie. Legendy, které hovoří o zázračných uzdraveních některých poutníků, zavdaly důvod k označování Frýdku titulem „Slezské Lurdy“. Okolí baziliky s křížovou cestou a tzv. Římskou kaplí je po rekonstrukci v r. 2011 zcela bezbariérové. Stejně jako poutníci v dávných časech by ani současný návštěvník neměl opomenout spojit návštěvu baziliky s nedalekým Hájkem. Také zdejší dřevěná Kaple sv. Kříže prošla rekonstrukcí a její okolí, včetně přístupu k tzv. „zázračnému“ prameni, je bezbariérové.

Závěr putování – rekreační oblast Olešná opět na moravské straně města - pak představuje relaxaci s možností využití řady nabízejících se služeb. Nachází se zde venkovní aquapark, krytý bazén, půjčovna šlapacích autíček i několik možností občerstvení a stravování, a to včetně bezbariérově řešeného hotelu v bezprostřední blízkosti. Čtyřapůlkilometrový asfaltový okruh kolem přehrady pak lze využít jak pro cyklistiku, tak pro in-line bruslení
a samozřejmě i pro pěší procházku, klidně i s miminkem v kočárku, neboť je zcela bezbariérový. Krásné výhledy na panoráma centrální části Moravskoslezských Beskyd s vévodící Lysou horou a vodní hladinou Olešné v popředí podtrhnou romantický závěr tohoto putování.

Cílové skupiny
- senioři – celá trasa
- rodiče s dětmi včetně dětí v kočárcích – Olešná
- osoby na vozíku – celá trasa
- osoby s postižením sluchu - celá trasa

 

Forma  turistiky: autoturistika v kombinaci s pěší turistikou – pro návštěvu všech cílů, autoturistika v kombinaci s cykloturistikou – pro návštěvu Olešné

 

Možné spojení: bus, vlak (stanice Frýdek-Místek), MHD – Frýdek-Místek

 

Trasa: Frýdek-Místek/Chlebovice - Frýdek - Frýdek-Místek/Lískovec - Olešná

 

Délka trasy: 15 km

Cíle u tipu na výlet

Trasy u tipu na výlet