Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Putování přírodní pokladnicí naučné stezky Kotvice
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Putování přírodní pokladnicí naučné stezky Kotvice

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři

Popis regionu
Oblast ve východní polovině Moravskoslezského kraje kolem obcí Butovice a Nová Horka, které jsou dnes součástí Studénky, s protékající řekou Odrou, s přirozenými meandry a krásným rovinatým okolím s jedinečnou flórou a faunou. V roce 1970 zde byla zřízena přírodní rezervace zvaná Kotvice, která nese jméno podle ohrožené rostliny pokrývající hladinu rybníka. Toto území o výměře 105 ha je významnou ornitologickou a botanickou lokalitou. Na pravém břehu řeky Odry ve střední části chráněné krajinné oblasti Poodří je malebná obec Albrechtičky, s okolními rybníky, které tvoří s přilehlým lesem zajímavé biologické společenstvo. Albrechtičkami vede cyklotrasa Jantarová stezka a cyklotrasa Greenways – okruh Zámky a příroda Poodří.

 

Popis výletu
Výlet zahájíme ve Studénce, jejíž historie spojovaná s výrobou železničních vagónů je zdokumentována ve Vagonářském muzeu sídlícím v budově Nového zámku, který je zároveň kulturní památkou. Okolo se rozprostírá botanický park s klasicistní zámeckou bránou, ve kterém se můžeme projít nebo si odpočinout před další cestou. Pokračujeme dále směrem k Nové Horce, kde začíná naučná stezka Kotvice v bývalé oboře patřící původně k zámku (veřejnosti nepřístupný), dříve také označované jako areál u vodního mlýna. Po trase jsou instalována jednotlivá zastavení a turistické značky, je třeba mít oči na stopkách a bedlivě pozorovat ničím nerušenou přírodu.

 

Vstup do zbytku přirozeného lužního lesa hlídá vstupní cedule s popisem a mapou.  První kroky míří úzkou lesní cestou mírně náročnějším terénem po přírodním nezpevněném povrchu asi 600 m směrem k rybníkům. Na lesní cestě se objevují spadlé stromy, které se dají obejít po vyšlapaných cestičkách. Překážkou mohou být i rozbahněné části nebo vyčnívající kořeny.

 

Z obory vychází stezka na hráz Nového rybníka a vede po zpevněné přírodní cestě, která se po 350 m opět zužuje do úzké cestičky. K první křižovatce se dostaneme po 100 metrech podél břehů Nového rybníka až na hranici s Karlovým rybníkem. Poté se můžeme vrátit zpátky nebo pokračovat dalších 600 m severním okrajem rezervace okolo rybníka Kotvice, který je jádrem přírodní rezervace. Brzy jsme u druhé křižovatky, kterou kříží původní železniční trať Studénka – Štramberk, z níž se zachovalo několik mostů. Po náspu staré trati lze snadno dojít na nádraží ve Studénce. Při odbočení vpravo lze obejít rybníky směrem zpět k začátku naučné stezky. Stezka starou trať přechází a vede asi 650 m podél rybníka Kačák směrem k řece Odře. K další křižovatce nás dovede širší prašná cesta. Budeme pokračovat přes Oderskou lávku k jezeru Slaňáky, kde u Pasečného mostu naučná stezka končí a kde se také jezero napojuje na umělý rybničný náhon z 15. století. Pak se vrátíme zpět na křižovatku a zamíříme do obce Albrechtičky. Zde si na závěr výletu, v roubence z 19. století, v níž sídlí muzeum obce, prohlédneme, jak se lidem v obci žilo v minulých stoletích. 

Cílové skupiny
- senioři - celá trasa
- rodiče s dětmi - celá trasa
- osoby na vozíku - s asistencí (pouze část z Albrechtiček přes Oderskou lávku k Pasečnému mostu a zpět k řece Odře)
- osoby s postižením zraku - (pouze s asistencí)
- osoby s postižením sluchu - celá trasa


Forma turistiky: cykloturistika, pěší


Možné spojení: bus (Nová Horka - 300 m od vstupu na naučnou stezku; Albrechtičky u rybníka Kačák - zastavení na cyklotrase), vlak


Trasa: Studénka-Nová Horka - Albrechtičky


Délka trasy: 7,5 km

Cíle u tipu na výlet

Trasy u tipu na výlet