Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Gorolským chodníčkem
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Gorolským chodníčkem

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři

Popis regionu
Těšínské Beskydy lze bez nadsázky nazvat rájem turistů. Krásná příroda, pohostinství a srdeční goralé. Mosty u Jablunkova jsou poslední železniční stanicí na území ČR ve směru na Slovensko. Obec se táhne údolím od Jablunkovského průsmyku k Jablunkovu. První zmínky o obci jsou datovány r. 1573 v souvislosti s výstavbou šancí - opevnění proti vpádům Uhrů a Turků. Obec má 4 000 obyvatel a nabízí opravdu pestré sportovní vyžití po celý rok.


Popis výletu
Putování můžeme začít na železniční stanici Mosty u Jablunkova, od nádraží to máme k Dřevěnce na Fojtství, která je typickou ukázkou „gorolských“ tradic, asi 250 metrů. V Dřevěnce sídlí informační centrum, kde nám také poradí, kterou cestou se můžeme vydat a co všechno můžeme vidět a zažít. Po celý rok se koná pestrý program, ať jsou to výstavy, ukázky řemesel nebo setkání se zajímavými lidmi. Dřevěnka má dva vchody, z nichž jeden je bezbariérový, stejně jako celé přízemí.

Od Dřevěnky projdeme středem obce a po asfaltové silnici vystoupáme červeně značenou turistickou cestou k bobové dráze, lanovému centru a k dalším možným sportovním aktivitám.

V zimě si zde můžeme užít lyžování na třech uměle zasněžovaných svazích, případně se vydat upravenou lyžařskou stopou k Jablunkovu nebo na Studeničné, Gírovou a dále až na Hrčavu.

Podél lyžařského vleku vystoupáme – stále po červené – k rozcestí, kde odbočíme na modrou.

Tou se vydáme k Jablunkovskému průsmyku, který má kótu 553. Cestou se nám otevřou výhledy na malebnou krajinu Moravskoslezských a Slovenských Beskyd. Kdo si chce užít "gorolských chodníčků", pokračuje Jablunkovským průsmykem po modré směrem Štecovka a Půlgrúň (cyklotrasa č. 561) a odtud až k chatě pod Studeničný vrch (cyklotrasa č. 6080).

Ten, koho naopak láká typická a velmi chutná regionální "gorolská" krmě, opustí v průsmyku modrou značku, která by nás dovedla na horský hřeben před Velkým Polomem /rozcestí Kostelky/ a vydá se po silnici, kterou vystoupá nad železniční tunel. Pak již pohodlně pokračuje z kopce dolů pod viadukt a do středu obce, kde si může vybrat z několika restaurací s nabídkou místní kuchyně.

 Cílové skupiny
- senioři – po celé trase
- rodiče s dětmi – po celé trase
- osoby na vozíku – Dřevěnka na Fojtství - přízemí

 

Doporučená forma turistiky: autoturistika, cykloturistika, pěší

 

Možné spojení: vlak, bus

 

Trasa: Mosty u Jablunkova - Dřevěnka na Fojtství - bobová dráha a lanové centrum - Studeničné rozcestí - Jablunkovský průsmyk - Studeničný vrch - Mosty u Jablunkova
nebo
Mosty u Jablunkova - Dřevěnka na Fojtství - bobová dráha a lanové centrum - Studeničné rozcestí - Jablunkovský průsmyk - Mosty u Jablunkova

 

Délka trasy: 20 km/12 km

Cíle u tipu na výlet

Trasy u tipu na výlet