Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Tichá zastavení „na konci světa“
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Tichá zastavení „na konci světa“

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři

Popis regionu
Těšínské Beskydy - nejvýchodnější část České republiky - to je nádherná krajina a vstřícní lidé. Je to kraj, kde jsou udržovány tradice, lidé hovoří svébytným nářečím, zejména je to však celá řada míst, lákajících k navštívení, poskytujících odpočinek i nezapomenutelné zážitky. O tomto kraji se říká "tam, kde slunce vychází první", neboť zde můžete zažít nejčasnější východ slunce v naší republice.

 

Popis výletu
Putování můžeme začít na železniční stanici Mosty u Jablunkova, od nádraží sejdeme na silnici na zastávku „Obecní úřad“, odkud nás autobus dopraví až na Hrčavu.

Autoturisté nebo cyklisté pojedou po silnici 11 směr Žilina, ze které odbočí na Mosty u Jablunkova. Projedou obcí a pokračují sjezdem na Mosty u Jablunkova – celnice, podjedou silnici E 75 a pokračují ve směru Hrčava. Asfaltová silnice, která je rovněž značená jako cyklotrasa č. 561, se vine mezi lesy a po 9,4 km nás dovede na Hrčavu.

Hrčava je nejvýchodnější obec České republiky, obec s typickými roubenkami, obklopená krásnou přírodou. V obci se nachází dřevěný kostelík z roku 1936 zasvěcený sv. Cyrilovi a Metodějovi, ve kterém je nejvýznamnější památkou křtitelnice od místního řezbáře a rodáka Jana Zogaty. Nedaleko se nachází další, návštěvníky vyhledávané místo, Lurdská jeskyně Panny Marie. V jeskyni je lesní kamenný oltář a do jeskyně je vyveden pramen, údajně, léčivé vody.

Pokud se vydáme severovýchodním směrem, asi po 2 km dojdeme na Trojmezí, kde se stýkají hranice České republiky, Slovenska a Polska. Pro osoby na vozíku je přístup na Trojmezí z české strany velmi obtížný (velký sklon a těžký terén), mnohem jednodušší je přístup z Polské republiky. Určitou raritou tohoto místa je skutečnost, že Trojmezí je vytyčeno třemi hranoly z leštěné žuly. Proč tomu tak je, se už ale dozvíte přímo na místě. Z Trojmezí se lze vrátit stejnou cestou nebo je možno jít přes polské území směr Jaworzynka a tam odbočit směr Hrčava. Pozor, je třeba mít s sebou osobní doklady, i když je zde volný pohyb!

Z Hrčavy se můžeme vrátit stejnou cestou do Mostů u Jablunkova nebo se vydat nejvýchodnější trasou do Bukovce přes úsek Na Dílku a směrem na Komorovský Grůň. Cesta Komorovský Grůň – Bukovec je vedena jako naučná stezka.

Cílové skupiny
- senioři – po celé trase
- rodiče s dětmi – po celé trase
- osoby na vozíku – s asistencí Hrčava, Lurdská jeskyně, Trojmezí

 

Forma turistiky: autoturistika, cykloturistika, pěší

 

Možné spojení: vlak a bus, bus

 

Trasa: Mosty u Jablunkova - Hrčava - Bukovec

 

Délka trasy: 18 km

Cíle u tipu na výlet

Trasy u tipu na výlet