Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Na panství
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Na panství "U Larischů"

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři

Popis regionu
Město Karviná má 62 tis. obyvatel a leží asi 20 km východním směrem od Ostravy. Statut města byl Karviné udělen v roce 1923, město má však bohatou tradici sahající až do 13. století. Díky těžbě kvalitního černého uhlí je v povědomí současné generace Karviná brána jako ryze průmyslové město. Karviná současnosti se však stále více prezentuje spíše jako významné lázeňské město s historickým jádrem plným skvostných památek i kouzelných přírodních zákoutí.


Popis výletu
Návštěvu města zahájíme na Masarykově náměstí, v jehož středu se nachází litinová kašna z roku 1900. Naše kroky však směřují k empírovému Zámku Fryštát, jehož hlavní vchod je situován právě z náměstí. Prohlídku zámku můžeme uskutečnit jedním ze tří návštěvnických okruhů, které vedou hlavní budovou zámku (první) a vedlejší budovou zvanou Lottyhaus (druhý a třetí). Pokud zvolíme všechny tři okruhy, můžeme obdivovat nejenom zařízení šlechtického sídla a umělecké sbírky z dávných dob, ale v Lottyhausu najdeme výtvarné skvosty českých malířů 19. století ze sbírky Národní galerie Praha. Osoby na vozíku si mohou v předstihu s personálem zámku domluvit pomoc asistenta.

Zámecký park, který nese jméno spisovatelky Boženy Němcové, je nádhernou oázou vybízející k procházce i odpočinku. Rozprostírá se na ploše 36 ha mezi hlavní budovou zámku a kostelem Povýšení sv. Kříže. Park byl založen v r. 1804 v anglickém slohu. Z doby založení parku se dochovaly některé aleje, můžeme se tam kochat vzácnými stromy původem z Beskyd i dovezenými ciziny, jakož i dalšími cizokrajnými rostlinami. Součástí parku je amfiteátr s letním kinem, ale také hrobka Larisch-Mönnichů, posledních majitelů zámku, v jejichž držení byl zámek od 18. století a díky nimž má překrásnou empírovou podobu. V parku najdeme rovněž dětský a zoo koutek, což jistě uvítají zejména návštěvníci s malými dětmi. Park prochází promyšlenou obnovou a na renovaci čekají i bývalé konírny a přilehlý rekreační areál jezera Loděnice. Nezapomenutelné zážitky z návštěvy Karviné a jejích skvostů nás vybízejí k návratům, abychom opakovaně objevovali jejich krásu.

 Cílové skupiny
- senioři - celá trasa
- rodiny s dětmi - celá trasa
- osoby na vozíku - přízemí zámku, park

 

Forma turistiky: autoturistika, cykloturistika, pěší

 

Možné spojení: vlak a bus, bus

 

Trasa: Masarykovo náměstí, Zámek Fryštát, Park Boženy Němcové

 

Délka trasy: 3 až 7 km

Cíle u tipu na výlet

Trasy u tipu na výlet