Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Heavy metal pod Javorovým
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Heavy metal pod Javorovým

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři

Popis regionu
Region, jemuž dominuje město Třinec, je již po staletí spjatý s hutnictvím. Je nesporné, že vývoj této oblasti zásadně ovlivnilo založení Třineckých železáren v roce 1839. Tak, jak se rozvíjely železárny, rozvíjelo se město a celý region. Typickým znakem současného Třinecka však nejsou jen hutnické komíny, ale řada pěkných přírodních zákoutí, nejen na březích regionem protékající řeky Olše, nebo v blízkých Beskydech, kam je to opravdu "na skok", ale i v Třinci samotném či jeho blízkém okolí. Blízkost nejvyššího vrchu regionu je také důvodem, proč je někdy Třinci přisuzován přívlastek - město pod Javorovým.


Popis výletu
Možným startovacím místem výletu je železniční stanice v Třinci, odkud se do centra starého města na autobusové nádraží dostaneme místní dopravou. Z autobusového nádraží po Frýdecké ulici a cca po 200 metrech je budova Muzea Třineckých železáren a města Třince, kde je zdokumentován rozvoj železáren a města. Četné exponáty poskytují rovněž obraz o životě obyvatel na Třinecku a jejich sepětí s regionem.

 

Osoby na vozíku budou potřebovat asistenci při vstupu do objektu. Přístupné je pouze přízemí, ochotný personál však poskytne doplňující informace i o dalších expozicích, kam se – kvůli bariérám – osoby na vozíku nemohou dostat.

 

Po prohlídce muzea si zasloužíme příjemnou procházku v třineckém lesoparku, který se nachází nedaleko, na okraji sídliště Terasa. K dispozici jsou zde místa k odpočinku i dětské sportovní koutky, lesopark sousedí s tenisovými kurty a sportovním areálem včetně venkovního koupaliště a krytého bazénu. Procházka po upravených cestičkách, které jsou z velké části bezbariérové (jen na některých úsecích jsou 2-3 přírodní schůdky, vždy však lze zvolit alternativu, jak se jim vyhnout), nám dá zapomenout, že jsme uprostřed města. V blízkosti lesoparku se nacházejí i bezbariérové restaurace s výtečnou kuchyní. Pokud jsme ochutnali místní kulinářské speciality, je čas pokračovat ve výletu směrem do obce Vendryně. Můžeme zvolit místní dopravu nebo se vydat naučnou cyklostezkou č. 6086 "Po stopách hutnictví". Směřujeme do části obce s názvem Vápenka. Jak název napovídá, najdeme zde původní pece, kde se v minulosti vypaloval vápenec, těžený na území obce, právě pro třinecké železárny. Tento historický unikát si nenecháme ujít,  protože takové zařízení dnes stěží můžeme vidět někde jinde. Dalším důvodem k jejich návštěvě  je i malebné přírodní okolí, které zve k procházce i odpočinku. Stejně jako v lesoparku, i tady šumění vysokých stromů vyvažuje tvrdý metalový zvuk pulzujícího nedalekého města. Je to hudba tohoto kraje.

Cílové skupiny
- senioři - celá trasa
- rodiče s dětmi - celá  trasa
- osoby na vozíku - Muzeum TŽ a města Třince (jen přízemí) s asistentem, Třinecký lesopark, Vápenné pece bez omezení
- osoby s postižením zraku

 

Forma turistiky
autoturistika, cykloturistika, pěší

 

Možné spojení
vlak, bus, MHD Třinec

 

Trasa
Třinec-Staré město - Třinecký lesopark - Vendryně-Vápenka

 

Délka trasy 7 km

Cíle u tipu na výlet

Trasy u tipu na výlet