Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Cestou Jurkoviče a Poláška
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Cestou Jurkoviče a Poláška

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři

Popis regionu
Oblast Pusteven, vrcholu Radhoště a horského hřebene mezi těmito místy je nejnavštěvovanější a nejznámější oblastí, v podstatě „symbolem“ Moravskoslezských Beskyd. Koncentrace symbolů těchto hor, Valašska a celé severní Moravy, kterými jsou Radegast, Cyril a Metoděj, turistické chaty na Pustevnách a nakonec i kaple na Radhošti vybízejí k návštěvě nejen místní zájemce o turistiku, ale také zahraniční návštěvníky. Kdo chce poznat a alespoň částečně pochopit Beskydy, stěží toho dosáhne bez návštěvy tohoto místa.

 

Popis výletu
Výchozím místem je horské sedlo Pustevny (1018 m. n. m) ležící mezi vrcholy Radhoště a Tanečnice. Budovy turistické ubytovny Maměnka a jídelny Libušín z konce 19. století jsou pravděpodobně nejznámějšími horskými chatami celých Moravskoslezských Beskyd. Architekt slovenského původu Dušan Jurkovič v nich spojil velmi dobrou znalost lidové architektury západních Karpat s citem pro bohatou dekoraci secesního charakteru, která navíc vychází často z místních valašských tradic. Také se podílel na architektuře nedalekého hotelu Tanečnice z 20. let minulého století a jeho rukopis ovlivnil mnohé stavby v okolí, včetně zdejší zvoničky nebo několika kapliček a zvoniček v Trojanovicích. Architektonické studie a poznámky Jurkoviče jsou dnes stále inspirativní. Důkazem je nová rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm postavená podle jeho plánů v r. 2012. Při cestě k vrcholu Radhoště se můžeme na celkem 10 tabulích naučné stezky Radegast seznámit se zdejší přírodou, stylem života a historií. Socha pohanského boha Radegasta a sousoší věrozvěstů křesťanství Cyrila a Metoděje jsou dílem zdejšího rodáka a zároveň profesora na Akademii umění v americkém Chicagu Albína Poláška. Představují promyšlené symboly mýtického odkazu tohoto hřebene úzce spjatého se vztahem zdejších obyvatel k jevům tohoto světa, které přesahovaly a přesahují omezenou schopnost lidského poznání. Vlastní kaple na Radhošti postavená v r. 1898 je završením dopadů národního obrození a regionální hrdosti a víry Valachů. Její další rozvíjení a zvelebování, prozatím završené rekonstrukcí v létech 1995–2004, která byla v rozsahu cca 4 mil. Kč realizována převážně ze sbírek obcí, firem i samotných občanů, jsou dokladem trvalého vztahu Valachů ke své hoře, kapli i životnímu přesvědčení. Hrdý nápis „Valaši sobě“, který byl při této rekonstrukci v kapli zvěčněn, je pouze symbolickým potvrzením již konstatovaného. Kaple na Radhošti je bariérová, ale má zajímavý exteriér vč. sousoší Cyrila a Metoděje, který stojí za vidění.

Cílové skupiny
-
senioři – celá trasa ,v zimě pro zdatné seniory rovněž v kombinaci s běžkařskou turistikou (stopa na hřebeni Pustevny - Radhošť je strojově upravována)
- rodiče s dětmi – s dětmi v kočárku vhodná pouze oblast Pusteven jako cílové místo
- osoby na vozíku - především Pustevny, hřebenová trasa je vhodná s asistencí,
- osoby s postižením sluchu - celá trasa

 

 

 

Forma  turistiky: autoturistika v kombinaci s pěší turistikou, - pěší turistika s dopravou do výchozího místa (Pustevny) veřejnou dopravou

 

 

 

Možné spojení: bus (z Rožnova pod Radhoštěm),  bus (z Frenštatu pod Radhoštěm) +  lanovka (z Trojanovic)

 


 

Trasa: Pustevny - Radhošť - Pustevny

 

 

 

Délka trasy: 10 km

Cíle u tipu na výlet

Trasy u tipu na výlet