Cíle a trasy

Přeskočit na filtr Přeskočit na obsah

Moravskoslezský kraj

Můžete filtrovat seznam cílů, tras a tipů na výlet podle uvedených parametrů. Nezaškrtnutí žádné volby znamená zobrazení všech objektů.

Naučný okruh Dobrá
Osoby se zdravotním postižením
Rodiny s dětmi
Senioři

Naučný okruh Dobrá

Osoby se zdrav. postižením  |  Rodiny s dětmi  |  Senioři
GPS začátku trasy
49.6740078, 18.4142431
GPS konce trasy
49.6740078, 18.4142431
Typ trasy
  • Pěší trasa
  • Naučná stezka
  • Jiné
Charakter trasy
  • okružní (z bodu A do bodu A)
Délka trasy
4,5 km (zkrácený bez 9. zastavení 3,2 km)
Převýšení
kromě drobných terénních vln se celý okruh nachází vpodstatě v rovině
Náročnost trasy - pro vozíčkáře nevhodná
  • Střední (sjízdnost terénu s minimální pomoci asistence, náročnější úseky stoupání/klesání)
Náročnost trasy - pro vozíčkáře
  • Červená: určena pro zdatné vozíčkáře, vozíčkáře s doprovodem, handbiky a elektrické vozíčky; vede po cestách s asfaltovým, betonovým nebo i přírodním zpevněným povrchem, který se však ani při deštivém počasí nepodmočí a nerozbahní, stoupání do 6%, občas max. 12%, příčný sklon max. 4%, šířka cesty min. 1,2 m, krátké přímé průjezdy min. 0,9 m, stupně max. 5 cm
Dopravní dostupnost autem

Naučný okruh začíná přímo v centru obce, kde je i autobusová zastávka (cca 100 m od ní) a parkoviště (přímo u ni).

MHD zastávka
Dobrá střed
Vzdálenost MHD zastávky
100 m
Název vlakové zastávky
ČD Dobrá
Pěšky vzdálenost od centra
V centru
Příslušenství
  • Dětská hřiště
  • Parkoviště
  • WC
Provozovatel
Název: Obec Dobrá
IČ: 296589
Telefon: 558 412 311
E-mail: starosta@dobra.cz
Web: www.dobra.cz
Směr trasy

Hotel Terasa - Restaurace U Toma - Krytý bazén - most mezi přehradou a rybníkem - Restaurace Muroňka - Restaurace Rybářská bašta - parkoviště u hráze - hráz - Hotel Terasa(jde o směr "v protisměru hodinových ručiček")

Sezóna

celoročn

Charakteristika

Naučná stezka s devíti zastaveními osazenými informačními tabulemi. Ty jsou propojeny speciální značkou. Přímo na trase se nachází několik restauračních zařízení, nedaleko od ní i (cca ve vzdálenosti 200 m) i bezbariérové restaurační zařízení. V okolí jsou další zajímavosti - především přírodní památky "Koryto Morávky" a močál "Kamenec", nad Dobrou z koty Vrchy je velmi dobrý rozhled na panoráma Moravskoslezských a Slezských  Beskyd.

Zajímavosti

Zajímavosti jsou podstatou vlastního obsahu naučného okruhu - každé z devíti zastavení se těmto zajímavostem věnuje, většinou jde o zajímavosti místního významu. Nadobecní význam mají kostel sv. Jiří, panská sýpka, restaurace U Oráče, jejichž vznik je spojen s majiteli Frýdeckého panství nebo dokonce Těšínské komory - tj. s příslušníky šlechtických rodů Pražmů a Habsburků. Pozoruhodnou zajímavosti je i tzv. Ondrášova krčma - památka pravděpodobně reálně spojena s životem místního rebela Ondřáše - dnes bohužel v poměrně neutěšeném stavu, nepřístupná - je jí však věnována jedna z naučných tabulí. Je to vhodná trasa pro rodiče s dětmi (dětské hřiště, příroda) a pro seniory (historické zajímavosti).